YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MİLLETE HİZMETİN BEDELİ OLMAZ
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 23/06/2014 | Saat: 19:22

Tayyip bey çok kültürlü değil; Geçende “Lise düzeyinde kültürü var” diye yazılmıştı, bazı ifadelerine bakınca “lise düzeyi bile fazla” denebilir.

Hele “Camdan” değil de “Candan” yani İrticalen konuştuğunda yiv-set kalmıyor, doğaçlama, içinden geleni söylüyor; Ama üslup bir Başbakana yakışır mı? İlkeler, Kurallar, Devlet adabı, hak getire, ama ne gam!

Aktaracağım sözleri, aynı zamanda demokrat olmadığının bir yeni kanıtı.

“Kumpas” olduğunu başdanışmanı Akdoğan’ın söylediği, Anayasa Mahkemesinin “Oybirliği” ile aldığı kararda “Hak İhlali” yapıldığından “Yeniden Yargılanma” gerektiği açıklanan Balyoz için,  AYM kararına olanak tanıyan “Bireysel Başvuru Hakkı” üzerine konuşmuş, hazret. Söylediği: “Biz bu hakkı getirmesek, şimdi tahliye edilen -haksız yere hapse atılanlar- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince haklı görülseler dahi, istemezsek, bedelini ödeyip, onları çıkartmazdık”

Tam “Keyfe keder”, “ben yaptım oldu” zihniyetinin, “Hak-hukuk tanımazlığın”;”Bedeli ne? diye sorar, para bastırıp hakkı ihlal ederim” diyebilen hukuk yoksunluğunun ifadesi değil mi?

Oysa AYM, hak ihlali kararını verirken, “Gerekçeli kararda, eski genelkurmay başkanı Özkök ve eski Kara kuvvetleri komutanı Aytaç’ın beyanları darbe iddiasını doğruladı” denilmesine karşın, dosyada bu yönde en ufak bir beyan olmadığı gibi, sanıkların bu kişileri tanık dinletme talebi yerine getirilmediğinden “Hak İhlali yapılmıştır” diyor.

Demek, AYM’ne başvuru hakkı olmayıp, Balyoz tertibi kurbanları, karakuşi mahkumiyet kararına AİHM nezdinde itiraz etseler, AİHM de, tıpkı AYM gibi gerekçelendirip, “Karar Haksız” dese dahi, Recep Bey, “İhlal olunan Haklar” için, DEVLET KESESİNDEN TAZMİNAT ödeyip, 236 masumu bigünah yere, suçsuz olarak hapiste tutmaya devam edecekmiş.

Tam da, argoda, “Buyur, buradan yak” denilecek Veya “Al sana bir kaya, nerene dayarsan daya” diyebileceğimiz bir durum.

Üstelik ayrıca, mahkumiyet kararlarına dayanak yapılan digital verilerin sıhhati de AYM kararında sorgulanıp; farklı bilirkişi raporlarındaki çelişki giderilmeden mahkumiyette bunlara dayanılması hak ihlali denilmiştir.

Bu durumda, açıkça suçsuz yere zindanda esir tutulanlar için “parasını verir salmazdık” diyebilen kafanın Çankaya’ya niyet etmesi de bir garipsenecek durum, değil mi?

Sayın Başbakan bu anlaşılmaz mantığı, “Teşekkür Beklemiyoruz” dediği Balyoz Mağdurlarına söylerken yürütüyor fakat, yanıldığı yer şu: Kendi jargonunda “Millete Hadim Olma” deyimi var. Böylece cilaladıkları “Millet Hizmetinde” alınabilecek iki mükâfat vardır: Birisi içten bir “Allah Razı Olsun” duasına layık olabilmek; Diğeri de siyasetçinin gıdalarının en büyüğü: Tekrar seçilmek.

Esasen toplumu kamplaştırıp, birbirine karşı keskinleştirerek durumunu tahkim edenler, her iki taraftan alkış almaya alışık değildirler; Kendi kamplarında bu durum, hatta yadırganır; Şike alameti dahi sayılabilir.

Ve fakat, Devlet hizmetinde özellikle “Kamu Görevlisi” olanlar hele illerde Valiler, kaçınılmaz olarak Hükümetin de temsilcileri olsalar dahi, önce Devletin temsilcileridir. Araçlarına Türk Bayrağı asılması da bunun sonucudur.

O halde, özellikle “Bütünşehir Yasası” sonrasında, İl Özel İdareleri de kaldırıldığından, Valilerin İlçe ziyaretleri, eğer salt tanışma amaçlı değilse, İktidar Partisi Milletvekilinin refakatinde değil; Bütünşehir Belediye Başkanı ile olduğunda daha anlamlı ve işlevsel olacaktır.

Bu sözlerimiz, 1968 model bir Mülkiyelinin, Devletin Valisinden beklediğinin ifadesidir.

Bu bağlamda, temenni ederiz ki, Valiler, İlçe ziyaretlerine milletvekili davet edecekse, ilke olarak ilin bütün milletvekillerine, makul bir süre önce haber verilsin;

Devlet Adamlığı öne çıkarılıp, Hükümete angaje olmuş görünümünün fevkinde telakki ve tebarüz ettirilmeye itina gösterilsin.

Bu vesile ile Adananın öncelikli ve ağırlıklı meselesinin, Tufanbeyli Termik Santralinden ziyade, dünkü HÜRRİYET Çukurova Gap’ta yer alan, Irak krizi nedeniyle tehlikeye giren zirai ürün ihracatı olduğunu duyurmakta fayda görmekteyiz.

İlimizin yetkili/sorumluları, siyasi iktidar nezdinde avantajlarını, kentin bu sorunları için kullanırlarsa, hayra girerler.

Öte yandan ve esasen Termik Santraller, HES’ler gibi, bizatihi netameli konulardır; Göreceli faydaları kadar, doğa tahribatı gibi, önemli zararları da cümlenin malumudur.

Vali bey bilmiyor olabilir; Daha büyük ihtimal, kendisine kast-ı mahsus ile aktarılmamıştır:

Tufanbeyli ilçesine bağlı Kayarcık köylüleri bölgeye yapılması planlanan termik santraline karşı imza kampanyası başlattı. Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi, Adana Tabip Odası, Adana Çevre ve Tüketici Koruma Derneği (ÇETKO) ve Güzelim Köyü Derneği de kampanyaya destek veriyor.

Kampanya çerçevesinde yapılan açıklamada, Termik santralinin kömür havzası, toplam 6 bin 500 kişinin yaşadığı Yamanlı, Kayarcık, Pınarlar ve Taşpınar köylerini içine alıyor.

Kömür çıkarma işlemi sırasında 10 bin hektar tarım arazisinin yok olacağı, ormanlık alanların da zarar göreceği tahmin ediliyor. Santralin soğutma suyunun dışarı verilmesiyle bölgede ekolojik değişiklikler yaşanacağı; yer altı ve yer üstü sularının kirleneceği vurgulanıyor.

Bilinmesinde fayda var…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>