YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ENDÜSTRİYEL TARIMIN DOĞAL KAYNAK MUHASEBESİ
Yazar: TAYFUN ÖZKAYA | Tarih: 20/04/2014 | Saat: 22:50

            Endüstriyel tarım bildiğiniz gibi kimyasal tarım ilaçları, kimyasal gübreler, yoğun makine ve suyla yapılan tarım sistemidir. Çiftçiler gelirlerinin önemli bir kısmını tarım ilaçlarına vb. girdilere veriyorlar. Ürün fiyatları ise yeterli bir artış göstermiyor ve hatta geriliyor. Kısacası çiftçi bir fiyat makası içinde eziliyor. Bütün bunlara rağmen bu sistem kendini kaçınılmaz olarak konumlandırıyor ve ekolojik bir tarımın kârlı olmayacağı iddia ediliyor. ABD’de yapılmış bir hesapla bunun önce çiftçi arkasından da toplum için ekonomikliğini sorgulayalım. (Miguel A.Altieri, 1995, Agroecology- The Science of Sustainable Agriculture, Westview Press, s. 61)

            ABD’de mısır ve soya nöbetleşmesi ile yapılan endüstriyel tarım uygulamasının verileri araştırmacılar tarafından derlenmiş. Acre denilen birim arazi başına çiftçi 45 dolar brüt kâr elde ediliyor. Brüt kâr üretim sonunda masraflar görüldükten sonra çiftçinin cebinde kalan para olarak tanımlanabilir. Devletin verdiği 35 dolarlık destek ile çiftçi acre başına 80 dolar net çiftlik geliri elde etmiş görülüyor. Ancak çiftçi toprağı koruma önlemleri almadığından bu tarım sistemi nedeniyle verimi her yıl düşüyor. Bunu telafi etmek için dekara her yıl 25 dolarlık bir toprak amortismanı hesaplamamız lazım. 80 dolardan bunu düşersek aslında çiftçinin eline 55 dolar geçmiş olduğunu hesaplıyoruz.  Hesabı bir de toplum açısından yapalım. Bu defa bir başka görülmeyen masrafı da dikkate almak gerekiyor. Bu da bu tarım sisteminin bütün bir çevre ve topluma yaptığı zararlardır. Bunlar içinde kimyasal ilaç ve gübreler nedeniyle yer altı sularına, yeşil alanlara verilen zararlar gibi unsurlar dikkate alınmaktadır. Araştırmacılar bu değeri acre başına 47 dolar olarak hesaplamışlar. Toplum açısından hesabı yaparken 55 dolardan bunu düşeceğiz. Ayrıca devletin yaptığı 35 dolarlık destek de düşülecek, çünkü toplum açısından bu bir gelir değildir. 55 dolardan 47 ve 35 doları düştüğümüzde -27 dolar elde ediyoruz. Yani bu ekonomik etkinliğin topluma olan etkisi 27 dolarlık bir zarar gibi düşünülebilir. Bu hesaba doğal kaynak muhasebesi diyoruz. Şimdi durumu özetlersek yapılan bu üretim etkinliği toprağın aşınmasını çiftçi dikkate almadığı için, etkinliğin topluma yaptığı zarar dikkate alınmadığı için ve devlet de bu etkinliği parasal olarak desteklediği için aslında toprağa ve topluma zararlı olduğu halde kârlı bir etkinlikmiş gibi görülmektedir.

        Çare doğaya ve çiftçi dâhil insanlara zarar vermeyen agroekolojik esaslara dayalı bir tarım sistemidir. Endüstriyel tarım sisteminin kârlı ve rakipsiz olduğu bir masaldır. Serbest piyasaya dayandığı söylenen bu tarım sistemi aslında şirketlerin güdümünde olan devlet politikaları sayesinde ayakta durmaktadır. Türkiye’de de durum farklı değildir.

Tayfun Özkaya[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>