YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

YAŞ MI KURU MU
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 27/02/2014 | Saat: 20:31

Bir yazıya başlık koymak çok önemli olduğunu düşünürüm. Bu yazıya ne başlık vereyim diye düşündüm, aklıma ilk gelen kelimelerle başlık ve  yazdığım yazı, iki ayrı konu oldu. Çocukluğumda rahmetli pederim, biri Sivas Gemerek ten, diğeri ise Kars’ın  Çakmak köyünden iki kız çocuğunu büyütüp okutmak için ailelerinden almıştı. Biri Arife diğeri ise Remziye idi. Sekiz  yaşlarında alınan bu iki kız çocuğu, mahalledeki okula gider, ev işlerindede anneme yardımcı olarak  çalışırlardı.

Masanın kurulması ve yemekten sonra masanın toplanması bu iki kıza aitti.  Bazen küçük olan mutfakta her ikiside girip sofradan kalkan tabakları yıkamak isterlerdi. Bu sırada mutfaktan gelen tabak kırılma sesine annem koşar, mutfağa gider konuya müdahale etmek isterdi. Remziye hemen atılır:

-      Ben kırmadım bu kırdı,

diyerek Arifeyi gösterirdi. Her ikisininde bir parmak kalınlığında siyah kaşları vardı. Kaşlar çatılır, biribirine düşmanca bakarlardı.  Arife hemen inkar ederek :

-      Niye ben kırayım , elimi bile değmedim, Remziye kırdı,

diyerek kendini temize çıkarmaya çalışırdı. Konuya nereden baksak bir tabak daha kırılmıştı. O gün, bizim evde kırılan bu kaçıncı tabaktı bilmemekle beraber, bir kaç ayda bir, eve bir takım tabak alınırdı .

Yaşadığımız bu günler de, ülkemizde çok önemli hadiseler gelişmekte.  Son Oniki senedir bir seçimle idareyi ele alan ve kendilerini ılımlı insanlar olarak tanımlayan bir kurumun  oluşmasında, iki ayrı gurubun bir araya gelip iş birliği yaptığı artık  açık ve seçik anlaşılmakta. Gurubun biri diğerinden, isteklerinin birisinin yerine getirilmemesinden rahatsız olduğunu söylerler. Bu birlikteliği bozarak, nikahın düştüğünü ilan ederler.

Kendilerini Hizmet Gurubu adı ile tanımlayan bu gurubun, yasal zemini olmadan faaliyetlerini hiç çekinmeden açıklamaktalar. Bu oluşumun Ergenekon  diye adlandırılan veya Batı Çalışma Gurubu  gibi faaliyetlerde bulunanlardan ne farkı olabilir diye düşünmekteyim. Bu gün ekranlardan hiç bir sakınca görmeden konuşanlar, kırılan tabakların esas suçlusunun, diğeri olduğunu iddea etmekteler.

Daha da ileri giderek Silivri de tutuklu olan insanların bir hiç uğruna yattıklarını ifade edebilecek kadar sorumsuzluk örneği göstermelerini, dehşetle izlemekteyiz.  Toplumun diline düşen telefon konuşmaları, evlerde bulunan milyon dolarlar , bir ülkenin yönetilmesinde Yasama- Yürütme – Yargı erklerinin bir elde toplanması konusunda verilen büyük uğraşın, neyi amaçlamakta olduğu, benim yurdum insanından kaçırılmakta. Vatandaş bu konularda hiç bir fikri bulunmamakta.

Ekranlarda telaffuz edilen iki ayrı gurubun kurduğu bu koalisyonun kırılmış olduğu ilan edilmekte. Ekranlardaki programlara her iki guruptan konuşmacı çıkararak programcılar ‘ Horoz Dövüşü’ ne konu yapılmaktalar. Her konuşan diğerini suçlamakta, kendilerinin sandıktan aklanarak çıkacaklarını ifade etmekteler. Hizmet Gurubu olarak kendilerini tanımlayan gurubun, kime ne hizmet vermek için kurulduğu ve üyelerinin kimler olduğu ve kime hizmet ettiği bilinmemektedir.  Diğer taraftan Adalet ve Kalkınma adı ile kurulmuş bulunan bir kurum, ve ekranlarda dile getirilen Hukuk konusunda nereye gittiğimiz, tartışılmakta. Ülkemdeki kalkınma adına kapatılan sanayi kuruluşları, yok edilen bir tarım toplumu, bitirilen hayvancılıkla et ithal eden bir ülke haline gelmemizde, hangi kalkınmanın sebep olduğunu düşünmekteyim. Bu günleri yaşarken hep çocukluğumda mutfakta kırılan tabaklar, ve kırılma sonrasında söylenen sözler gelir aklıma :

-      ‘’ Tabağı Ben kırmadım O kırdı ‘’  

Ülkemin Mutfağında sadece bir tabak kırılmamakta, mutfak zelzele geçirmekte, her taraf paramparça kırılan tabak parçaları ile dolu,  kim ne  kırıyorsa, ülkem bu kırılmadan  çok zarar görmekte diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>