YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

NABIZ
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 01/02/2014 | Saat: 00:22

Her seferinde bindiğim her takside, şöfor esnafı ile sohbet etmeyi bir adet haline getirdim. Bildiğim bir konu var ise, bu esnaf, toplumun nabzını doğru analiz ettiğidir. Her gün bu taksilere yüzlerce insan biner ve şoför esnafı ile sohbet ederler. Geçtiğimiz günlerde bende öyle yapmak mecburiyetinde kaldım. Çünki konuya ben başlamadan evvel şoför esnafı hemen atıldı :

- Abi bu memleketin hali ne olacak ?

Sanki memleketi bu hale ben getirmişim gibi, benden hesap sormaya kalkmakta diye düşündüm . Halbuki ciğeri yanan esnafın, dertleşmek için bir yakın bildiği adama ihtiyacı olmakta. Belki kendisine doğruları söyleyecek adam gibi adama ihtiyac duymakta diye düşünmeye başladım. Dinden imandan bahseden insanların, haramı kendilerine göre tarif etmelerine şaşıran bir toplum, doğruları öğrenmek için bir ADAM’a ihtiyaç duymaları doğaldır.

Geçen akşam çok sıkıldım, ferahlamak için Sauna ya gitmeyi düşündüm. Bir zamandır tanıdığım  bir iş adamı dostum, saunada sırtını dayamış tahta duvara uzatmış ayaklarını , bir kolunu dayamış bir üstteki oturmalığa, almış başını ellerinin içinde, loş ışıkta terleyip durmaktaydı. Bende içerde yerimi alınca, göz ucu ile beni gördükten sonra :

- Metin bey, ne olacak bu memleketin hali ?

Hadi şoför esnafını anladım, şimdi bu beyfendiye ben ne anlatacaktım. Memleketi bu hale ben getirmişim gibi, bana soru sormalarını yadırgamaktaydım. Bir süre iş ve ihale aldıklarında , herşey toz pembe idi, peki şimdi neden şikayet etmekteydiler diye düşünceye daldım. Beni Marko Paşa gibi bir adres olarak görmelerine de isyan edesim gelmekteydi.

Genelde pazarda sebze ve meyva satan esnafla sohbetim çok iyidir. Kimi zaman onları ziyaret eder hatırlarını sorarım. Hatta bazen tezgah arkasında öğle yemeklerini yaparlar, tepsinin başına geçtiklerinde beni görünce hemen seslenirler:

- Baba , fakir sofrasına gelde , bu menemenden ye,

diyerek beni sofralarına çağırırlardı.   O günde aynısı oldu. Beni menemen yemek için sofralarına davet ettiler. Bir zeytin tenekesini ters çevirip oturmamı istediler. Bende sofraya dahil oldum. Bir parça taze sıcak ekmeği koparıp, daldım menemenin içine. Daha ilk lokmayı henüz yutmuştumki, Pazarcılar Derneğinin kurucusu Atila nın ağabeyi  Bekir atıldı:

- Baba, ne olacak bu memleketin hali. Bizi bitirdiler be , ne yapacağımızı bilmiyoruz,

Şimdi bu esnafında bir çok sıkıntıları olduğu bir gerçekti. Hele onların yaşam koşullarını insanlar seyretse, acırlar mutlaka.  Ben onların hayatlarının bir bölümünü dinleyip çok üzülmüştüm. Sevdiğim bir arkadaşım vardı İzmir de, babası pazarlarda soğan ve patates satardı. Akşamları eve çok geç gelir, sabah gün doğmadan giderdi. Onun sözlerinden pazarcıların hikayelerini dinlemiştim. Burada pazarcılara ilk tepki olarak  bende kestirmeden cevap vermek istemedim.İlk cümlelerim:

- Bu iktidarı siz getirdiniz, ben onlara oy hiç atmadım, bu nedenle ben ne diyeyim,

diye ağzımdan döküldü, Diğer bütün herkes gibi onlarda aynı cümlelerle bana karşılık vermelerini hiç yorumlamadan aktarayım,

- Baba, yeminen biz bunlara oy vermedik.

- Peki sen vermedin, ben vermedim, şoförler vermedi, iş adamı vermedi de bunlar kendi başlarına nasıl iktidar oldular o zaman ?

Konulardan konulara geçen Pazar esnafı daha neler söylediler:

- Bu günler, çok kritik günler bey, kimse bir başka kimsenin vatanını ne şekilde sevdiğini sorgulamaması gerekir. Bir kimse hakkında birilerinin  çıkıpta    ‘ Sen Vatan hainisin ‘ deme hakkı, kimsede olmaması gerekir. Yolsuzluğa bulaşmış insanların, başkaları için talihsiz söz söylemeye hiçte hakkı olmasa gerek. Hiç bir ana, hiç bir baba evladını , çok kötü bir hata yapsa bile ‘ onu reddederim ‘  diye konuşmasını esefle karşılamaktayız.  Her ne olursa olsun, bir babanın böyle bir cümle sarfetmesi bile, onun  ruh yapısını ortaya koyduğunu düşünmekteyiz. Sorgulamada kendi evladı söz konusu olunca , hakimlerin ve savcıların yerleri değişmekte, polis müdürleri tayin olarak yerlerinden olmakta, müsait bir ortam yaratılıp, deliller karartıldıktan sonra,

-  Ben artık ifade vermeye hazırım, demekte hazret.

Tabii ki, biz de bunu yuttuk, şimdi hazmetmeye çalışmaktayız. Ses sanatçısı Sevim Tanürek‘i ehliyetsiz arabayla ölümüne sebep olması hadisesindede, sonradan alınan ehliyetle suçu örtbas edilmiş olduğunu kimse unutmadığı bir gerçekti.

Kime söylesem bunu, hemen itiraz etmekte. Hava alanından beni getiren taksi şöförüne söyledim,

-  Ağabey milleti enayi zannediyorlar, kendileri hamudu ile yürütüyorlar, bizlerede din imandan nasihatle dem vuruyorlar, bizi aptal zannediyorlar,

-  Sen kaç numara ayakkabı giyiyorsun,

-  Sorma , şimdi artık 45 numara ayakkabı alacağım, belki bir gün gelir de kutusunun  içine bir şeyler koyma ihtiyacı duyarız, demekteler.

Toplumun her kesiminden aldığım bu infiale kulak vermem gerektiğine inanmaktayım. Kimse kimseden daha akıllı olduğunu söylemeye , kimse kendini Padişah görüp başkası için yalancı peygamber demeye hakkı olmasa gerek. Hikmetyan’ın eteğini öpenden , iktidar olmak için Amerikaya gidip el öpenden bu ülkeye bir yarar gelmiyeceğini düşünürüm. Artık sıra bana geldi, bende soruyorum kendime, ‘’ ne olacak bu memleketin hali, ‘’ diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına. 

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>