YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ÇAKMA SEÇMENLER
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 05/12/2008 | Saat: 23:20

Bilirsiniz, “çakma” sözcüğü, başına eklendiği nesnenin “uyduruk, sahte, dandik” olduğuna dikkat çekmek içindir. Biz de oy kullanacaklara 16 ayda 6 milyon yeni seçmen eklenmesinden kuşkulandığımız için bunlara “çakma seçmen” demeyi uygun bulduk. Bu artışta dikkat çeken ortak hususlar:

1) Kişiye muhtardan bir çağrı pusulası geliyor. Adres doğru ama davet edilen yabancı birisi.

2) İşin aslını öğrenmek üzere giden ev sahibine muhtarın söylediği de aynı: “Beyim, size de mi aynı şeyi yapmışlar? Vallahi benim haberim yok. Hep böyle yapıyor, ‘Bindirme seçmenler’i rasgele adreslere ekliyorlar.”

Anlaşılan, ya bazı muhtarlar oyunu anlayıp, yanlışa alet olmak istemediğinden hane reisini bilgilendiriyor. Ve/veya gelen bilgilerde eksikler/yanlışlar oluyor, düzeltmek için muhtarlık davet çıkarınca iş açığa çıkıyor.

Ne yalan söyleyelim, “16 ayda 6 milyon seçmen artışı”nı duyana kadar bu haberleri okuyup geçtik. Çünkü bir mana veremiyorduk. Ne zaman ki bu fahiş artış haberini duyduk, tabir caizse bizde jeton düştü; ve bağlantıyı kurabildik.

Seçmen kütükleri köyler ve mahallelerde sokaklar ve haneler itibarıyla düzenlendiğine göre, bu “Yeni” ancak çok büyük ihtimal “Çakma” seçmenlere birer adres lazım; değil mi?

İşte bu andan, seçmen listelerinin askıdan indirileceği gün son saate kadar, başta CHP, muhalefet partilerine, hatta eğer gerçekten kısa ismiyle iddia ettiği gibi AK ise AKP’ye dahi büyük görev düşmektedir.

Seçmen kütükleri ev ev, daire daire incelenip, o adreste kütüğe/listeye yazılan kişilerin gerçekten var olup olmadığını araştırmak bir “vatani görev”, buna kuşku yok; Fakat asıl görev siyasi parti örgütlerinindir. “Mahalle Delege ve Temsilcileri” ile şimdiden belirlendiğini var saydığımız “Sandık Görevlileri” kütükleri kontrol için bu hafta boyu seferber olmalıdırlar.

Herhalde herkes en azından kapı komşusunu bilir. Hatta pek çok sokakta o mahallin eskileri civardaki komşulardan haberdardırlar. Partilerin “Sandık görevlileri” ve “delegeleri” o nitelikte uyanık, bilgili ve şuurlu üyelerinden belirlenmiyor mu?

Mesela, Adana’nın yeni İlçesi ÇUKUROVA’da 28 bin yeni seçmen eklenmiş. 10 katlı, her katta 2 daireli bir apartmanda 20 daire; Her dairede 3 seçmen esasıyla bir apartmanda ortalama 60 seçmen olur. 28 bin seçmen için ilave 466 adet yeni 10 katlı apartman gerekir ki böylesi 16 ayda gerçekleşmemiştir. Evvelce mevcut 466 apartmanda önceki seçimde sıfır seçmen olması da gözden kaçacak bir olay değil! O halde bu 28 bin kişi mevcut binalara eklendi; Bu ise akla sığmaz. Ya da boş arsalara, tarlalara seçmenler kaydedildi. Bu da vicdana, ahlaka aykırı, üstelik yasal da değildir.

Partilerin “Delege, Temsilci ve Sandık Görevlileri” apartmanlarda oturanlarla seçmen listelerinde yazılı olanları karşılaştırmalı, taramalılar. Hem seçim öncesi bir tür eğitim olur! Bir de “bindirilen” seçmenlerin, eski yerlerinde kütüklerden düşülüp düşülmediği meselesi var. Bu da “hile yok” savının inandırıcılığı bakımından göz ardı edilemez husustur!

Bu seçim “parmak boyama” yok. Kişiye “iki yurttaşlık numarası” verildi mi, belli değil, denetleme olanağı da yok. O zaman “komplo teorisi” için şartlar tamamdır. Birisi çıkıp, “Bu seçimde iki yurttaşlık numarası verilmiş kişiler, hem AKP’nin güçsüz olduğu merkezde “çakma seçmen” olarak, hem de esas kayıtlı olduğu yerde “gerçek seçmen” sıfatıyla oy verecek, AKP “hak edilmemiş” bir seçim zaferi kazanacak” dese; kuru laf dışında, belgeli, inandırıcı bir “hayır, asla” yanıtı verilebilir mi?

Muhalefet “Atı alan Üsküdar’a geçmeden” davranmalı!

Kısa zamanda seçmen kütükleri ev ev, hem ilave seçmenler itibarıyla gözden geçirilmeli; hem de sistem gereği, nüfustaki adresinde listeye eklenenlerin nerelerden naklen geldiği açıklanmalıdır. Mesela, ÇUKUROVA ilçesinin yeni 28 bin seçmeninin hangi yörelerden geldiği niye bilinmesin? Bilinse ve geldikleri yerlerin listelerden silinip silinmedikleri kontrol edilse, fena mı olur?

YSK seçimi yurttaşa gönül ferahlığı verecek şeffaflık ve açıklıkla yönetmek için var, değil mi?

Muhalefet Partileri, bu konuda sonuç almak üzere “SEÇİMLERİ BOYKOT” dahil her yola başvuracaklarını ilan etmeli ki, kararlı oldukları anlaşılsın; iş işten geçmeden önlemler alınsın. Yoksa sonra konuşmak “yenilmiş kuzunun” davasına benzer!!![ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>