YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Spor kulüplerimiz sıkıntıda
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 26/11/2008 | Saat: 09:24

Bu sezon Türkiye Futbol Liglerindeki Adana kulüplerimize iyi gelmedi. Sezona ümitli ve iddialı başlayan iki kulübümüz de sorunlu, sıkıntılı. Demirspor kongreye gidiyor; Adanaspor ise, süper lige yükselme ümidiyle başlamışken birdenbire düşme sıkıntısına girdi.

Yeri gelmişken söyleyelim, Demirspor için çok önemli iken gereksiz küstürülen Aytaç beyin yokluğunda kulübü üstlenen Sayın Gökoğlu’nun değerini bilmeli. Keza, Sayın Akgül’ü yalnız, desteksiz bırakıp afaki konuşmak, zahmetsizce başarıların ortağı olmaya hazırlanmak, hiç uygun değil!  

Günümüzde hep konuşulan bir konudur “Markalaşmak” Akılcı olan, kenti markalaştırmaya çalışırken, yenilerini üretirken bir yandan da esasen oluşmuş markalara sahip çıkılmasıdır. Doğru olan esasen oluşmuş, simgesel değerleri ileri aşamalar için muhkem temel olacak mevcut, temayüz etmiş kıymetlerin farkında bulunmak, değil mi?

Eskiden seçim senelerinde kulüplerimizin işleri nispeten kolaylaşırdı. Zira içten olmasa dahi, sporun gücünün farkındaki adaylar olsun, yeniden seçilmek isteyen mevcut başkanlar olsun seçim dönemlerinde daha cömert, vaatlerinde çok daha bonkör davranırlar; Kentin sporsever kamuoyu baskısı bu yönde önemli bir itici güç teşkil ederdi. Oysa bu sene, seçimlere dört ay gibi kısa bir süre kalmış ve üstelik sonunda bir alt kümeye inmek gibi yıkım olacakken, üstelik tehlike bas bas bağırıyorken, kimsede ses seda, birilerindeyse hareket yok!

Bunda elbette dünyayı sarsan, daha tam anlamıyla gelmeden esintisi dahi bizde dengeleri bozup ruhları karartan ekonomik krizin ilgisi bire bir, büyük! Ancak onun yanında hatta daha da çok, Adanalılık ortak paydasındaki gevşeme; Ortak/simge değerlerimize ilginin azalması üzerinde durulması gereken bir sorundur.

“Yerellik” idrakinin azaldığı, yöresel özgünlüklerin “bütün”ün zenginleşmesindeki ehemmiyetinin yeterince önemsenmediği ortamlarda yerel basın da yerel spor kulüpleri de hülasa yerel değerler hak ettiği ilgiyi bulamazlar.

Adana, üzülerek ifade edelim, bu konuda gerçekten talihsiz bir kenttir. Yeri gelmişken yoğun ve sürekli iç göçün “kentlilik bilinci” bağlamında menfi sonuçlarının ekonomideki meşhur “Kötü para iyi parayı kovar” özüyle tanımlanabilecek “Grasham Yasası”nı çağrıştıran benzer etkilerinden bahsetmek, asla abartı sayılmamalıdır.

Kente göçle gelenlerin öncelikle kentle bütünleşip, kendi kültürel birikimleriyle “kentlilik” ortak paydasına “zenginleştirerek dâhil olmak” yerine, göçerek geldikleri yöreyi kentteki “gettolarında” ve “izole” yaşatmayı yeğlemeleri, hem kendilerine hem yeni hemşerisi oldukları metropollere sorun oluşturuyor. Açık söylemeli, bu bir Türkiye gerçeğidir. Adana ise bu sorundan nasibini fazlasıyla almaktadır.

Üst üste üç, toplamda dört dönem görevdeki Belediye Başkanının, kente kazandırdığı çağdaş ve uygar veçheye dayanarak değil de, bedelini “yapılamayanlarla” yine kentlinin ödediği “ucuz ekmek” ve “otobüs”le “seçmende avantaj” sahibi olması gerçeği bile, söylediklerimizin somut göstergesi ve kanıtı değil mi?

Eğer öyle olmasa idi, hele seçime giderken, Sayın Durak’ın, -söylentilere göre gözü daha yükseklerdeki- Sayın Öztürk’ün ve Sayın Topçu’nun Adana Demirspor ve Adanaspor’a bu kadar uzak ve ilgisiz olmaları kabil olabilir miydi? Diğer adayların bu alana yeterince ilgileri olsa idi, yaratacakları tesirle işbaşındakilerin ataleti kırılmaz mıydı?

Ancak yine de ümitsiz olmamalı, çağdaş kent yaşamında yerini ve dolayısıyla seçmen tavrında etkisini kimsenin inkar edemeyeceği “spor ortak paydasında birleşen Adanalılar”; çok farklı siyasal görüşlere sahip olsalar dahi, başka hiçbir dürtüyle bir araya getirilemeyecek “Adana Sporsever Kamuoyu” etkinliğiyle bu seçim döneminde, sıkıntıdaki kulüplerimizin dertlerine derman olabilirler. Elbirliğiyle bu havayı yaratmanın yollarını aramalıyız.

“Dernek” statüsündeki “Demirspor” da, “Şirket” yapısındaki “Adanaspor” da esasta ortak Adana değerleri; Korunması, yaşatılması gereken ortak varlıklarımızdır. Katkı ve destek bir hemşerilik görevidir. Hem güzel olan, sezon sonu hedefler için, iş işten geçmiş de değil![ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>