YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Süt Yem Rekabetine Basın Açıklaması
Yazar: ÇAPAR KANAT | Tarih: 26/03/2013 | Saat: 09:20

Süt ve yem sektörü dört yıldır istikrarsızlığını koruyor. Süt fabrikaları ve çiğ süt toplayıcılarının çiğ süt üreticilerine yemini benden almaz isen sütünü senden almam baskısı devam ediyor. Bu baskıyı ortadan kaldırmak için Çiğ Süt Üreticileri Grubu ve Fikir Sahibi Damaklar Grubu Rekabet Kurumu’nun soruşturma açması için tüketicilerden destek ve imza istenen change.org sitesinde bir kampanya başlattı.

Tarımsal Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali Koyuncu, Fikir sahibi Damaklar Grubu ve Çiğ Süt Üreticileri Grubunun başlattığı ‘’Rekabet Kurumu Süt ve Yemdeki Haksız Rekabeti Mercek Altına aldığını Bir An Önce İlan Etmeli’’ kampanyasını destekledğini açıkladı.

Çiğ Süt Üreticileri Grubu sözcüsü Çapar Kanat’a yaptığı açıklamada Tarımsal Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Sayın Ali Koyuncu https://www.change.org/tr/kampanyalar/rekabet-kurumu-s%C3%BCt-ve-yemdeki-haks%C4%B1z-rekabeti-mercek-alt%C4%B1na-ald%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1-bir-an-%C3%B6nce-ilan-etmeli  sitesinde açılan ve tüketicilerden destek imzası beklenen kampanya için şunları söyledi..

Ülkemizde yem fabrikası olan süt fabrikalarının üreticilere yem satmaları yasal olsa da bu yasallık içinde yemini satın almayan üreticilere ‘’yemimi almaz isen sütünü almam ‘’ baskısının yasal olmadığını bunun rekabet kanunlarına aykırı olduğunu söyledi..

Ülkemizin demokratik hukuk devleti ve serbest piyasa ekonomisini benimsemiş bir ülke olduğunun altını çizen Sayın Ali Koyuncu çiğ süt satın alım sektöründe kendilerine bu yönde İl ve İlçe Süt Üretici Birliklerinden çeşitli duyumlar çerçevesinde bazı süt sanayicisi veya süt toplayıcısı firmaların rekabeti engelleyici şekilde yemini de benden alacaksın baskısını ilettikleri açıkladı.

Bu firmaların sadece çiğ süt üreticilerine değil bu üreticilerin yasal kuruluşu olan il ve ilçelerdeki süt üretici birliklerine de bu yönde baskı yaptıklarının da duyumlarının arasında olduğunu bildirdi.

Hatta bu firmaların il, ilçedeki süt üreticileri birliklerine tonaj belirterek baskı yaptıklarını bildirdi.

Bazı üretici birlik başkanlarının süt satan firmalar ile birlikte bazı ilçelerde yemi de bu firmalardan satın alacaksın şeklindeki toplantılara niçin katıldıkları sorusuna ise TSÜMB Başkanı Sayın Ali Koyuncu aynı baskı üretici birliklerimiz içinde söz konusudur, dedi

Firmaların bu baskısı karşısında üreticilerin başka marka yem veya daha ucuza yem tedariklerinin engellenmesinin rekabete aykırı olduğunu söyleyen Ali Koyuncu zaten sanayicilerin Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt referans fiyatlarına uymaksızın düşük bedel uygulamasından  bunalan üreticiler bir de yem baskısından zarar görmektedirler, dedi

Hangi süt firmalarının üreticilere yemini de benden alacaksınız sorusuna ise Ali Koyuncu ‘’ Bu firmaların isimlerini basın önünde açıklamanın uygun olmadığını, Rekabet Kurumu bir ön soruşturma açtığı takdirde duyumlarını, bildiklerini ileteceklerini söyledi.

Üreticileri destekleyen böyle bir kampanyayı düzenleyenlere teşekkür eden TSÜMB Başkanı Ali Koyuncu üreticilerin tüketiciler için çalıştıklarını, tüketicilerin Rekabet Kurulu nezdinde böyle bir kampanya başlatmasının çiğ süt-yem üretim-satış sektöründeki sıkıntılar konusunda toplumda farkındalık yaratacağını ilave etti.

Şayet Rekabet Kurumu bu konuda bir ön soruşturma başlattığı takdirde bunu tüm üretici birliklerimize, üye üreticilerimize bildirip ellerindeki bilgi, belge ve tanıklıklarını Rekabet Kurumuna iletmelerini isteyeceğiz. Yeter ki Rekabet Kurumu’nun ön soruşturma açtığını kamuoyu, üreticilerimiz, üretici birliklerimiz duysun.!dedi

 https://groups.google.com/group/cigsutureticileri

https://twitter.com/caparkanatYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Bir çok internet sitesinde ve Adanafikirplatformu'nda)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>