YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Sokaktaki İnsan ve Bilim
Yazar: KORALP ARSLAN | Tarih: 19/03/2008 | Saat: 00:00

Evren nesneldir. Biz de bu nesnel evrenin içindeyiz ve kaçınılmaz olarak maddenin hareketlerine hükmeden fizik yasalarıyla şekilleniriz. Tarih bize göstermiştir ki bu nesnel gerçekleri iyi kavrayabilen ve kullanabilen insan toplulukları ayakta kalabilmiştir. Belli bir sistematik içerisinde olmasa da, Taş Çağı’ndan sıyrılanlar, çevrelerindeki madde ilişkilerinin farkına varanlar olmuştur. Gelişim, bilim ile varolmuştur. Medeniyetler kurulmuş, yaşam düzeyi her geçen gün artmış, insanoğlu sistemli yaşamayı öğrenmiştir.

Bilim ışığında hayat gelişirken hurafelerin dünyası her gün kenara sıkışmıştır. Masallar üzerinden çıkar elde etmek isteyen şahıslar yeni arayışlar içine girmişler, bu büyük ışığın önüne perde çekmek için birçok yol denemişlerdir. Sayısız kere başarısız olmuşlardır. Ama her seferinde bir yıkımla varolmuştur sonları. Adam öldürmenin bir çözüm olmadığını anladılar zamanla. Ne yapmalılardı peki? Cevabı bulmaları pek de zamanlarını almadı: Tabular yaratılmalıydı!

Bu topraklardan bilimi aldılar ve yerine beyin yıkayan, militan yetiştiren bir sistem koydular. İçi boşaltılmış nesiller ekildi, kökleri sulandı ve yoz insanlardan bir orman yaratıldı. Aristo mantığında, hayatın bilincinden yoksun, köle, sorgulama yetisini kaybetmiş insanlarla doldu sokaklar… Derken televizyonlar girdi devreye. Medya patronları, yaşama amacı sadece tüketmek olan bir nesil hazırlamak için kolları sıvadılar. Bilim her geçen gün erimeye başladı. Üniversitelerdi bilim yuvaları; yıkıldılar.

Sokaktaki insanın eğitim ortalaması henüz ilköğretimi geçemedi. Bu, bilinçli olarak yapılmıştır. İnsanların önüne bilim sunulmamaktadır. Yetişen nesiller geleceğin fizikçilerini, kimyagerlerini, biyologlarını, tarihçilerini ortaya çıkarırsa bu ülke nasıl sömürge olabilir? Olmaz tabi ki! Ama bu sefer kuklaların cebine akan musluklar kesilir. Ne yapmak lazım?  Yozlaştırmaya devam… Bu ülkenin sokakları ne ekonomiden anlamalı ne fizikten ne tarihten ne analitik düşünmekten… Onun yerine masal okumalı; o masalları savunmalı. Tarafsız bilim adamları yetişmemeli, üniversiteler siyasal kadrolarla dolmalı. Bilimsel çalışmalar için ayrılan ödenekler kısılmalı.

Hurafelerin kölesi olan sokaktaki insan da çaresizce izlemektedir her şeyi. İnsanlara anlatmak gerekir: Soyut hiçbir şey yoktur. Karşımıza çıkan her şey somuttur, nesneldir. İnsan, güneş, elma, aşk, ses, ışık, tarih, liberalizm… Hayali değildirler. İçlerinde dokunamayacağınız bir tanesini bile seçemezsiniz. Hepsi de parçacık hareketlerinin ürünüdür. Hiçbiri insanın algılayamayacağı, ufukta çizilmiş çizginin ötesinde bulunan, anlaşılamaz, ulaşılamaz kavramlar değillerdir. Açıklanabilirler: Bilimin çizdiği mütevazı patikada yol almak yeterlidir. İnsanlar soru sormayı öğrenmelidir.

Nesnel gerçekleri hiçe saymadan, masalları elimizin tersi ile iterek ve inadına bilim ile ve inadına hümanizm ile yürüme zamanıdır artık! Hep birlikte, tek vücut olarak! Donanımlı gençlerin, bilim insanlarının çabalamaktan başka seçenekleri yoktur. Bu topraklarda yapılacak daha çok şey var. Üretmek için, mutlu olmak için…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>