YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ASPAKSOY

ALEV KARDEŞİM, SEN NE SORARDIN ?
Yazar: ABDULLAH SAMİ PAKSOY | Tarih: 18/11/2012 | Saat: 21:54

ALEV KARDEŞİM,  SEN NE SORARDIN ?

Alev, hayatta her zaman karamsarlığa kapılacak sebepler bulabileceksin.

Bu memleket adam olmaz deyip geçmemek lazım.   Genellemeler pek doğru olmaz.  Aşağıda örneğini vereceğim.

Önce sana kolay bir sorum var:

Bir maça çıkarken, yola koyulurken, sınava girerken birinci şart başaracağına inanmak olmalı.  Aksi takdirde baştan yenilgiyi kabullenmiş olmaz mıyız?

Ülkemizin son 10 yılına damga vurmuş olan AKP yönetimini tenkit ediyoruz, ama seçimler tekrar tekrar çoğunluğun haklı olduğunu ortaya koyuyor, senin veya benim değil… Ünlü Norveç’li yazar İbsen’in dediği gibi azınlık her zaman haklıysa, bir şeyler yapmalıyız. Bu da fikrimizi paylaşmak şimdilik.

Karanlığa küfredeceğine bir mum yak diyen her kim ise doğru demiş.

Birinci kabullenmemiz gereken gerçek: Türkiyemizdeki yaygın cehalet. 

Bu rakamlar çok doğru olmayabilir, 10 yıl kadar önce bir konuşmadan aklımda kalanlar. 12 milyon okuma yazma bilmeyen Türk vatandaşı vardı, bunların 8 milyonu kadın idi.

Diyelim ki ben yanlış yazdım. Bu rakamları % 60 azaltalım 7 milyon okumayanımız ve bunun 5 milyonu kadınlar olsun günümüzde. Daha kötüsü de, kadın ne kadar cahil ise o kadar fazla çocuk doğurmakta.

Etrafımıza bakınca, özellikle Çukurova için bu bana çok yanlış gelmiyor. Türkiye İstatistik Kurumuna sor arzu edersen …  önemli olan çok hassas rakamlar değil.  “Fuzzy logic”  yani bulanık bir mantık uygulayıp çok kaba rakamlar kabul edelim.

Neredeyse 20 yıldır seninle felsefe ve ahval-ve şerait konusunda belki ayda bir görüşmekteyiz.  Yine bir rakam attım kafadan gördüğün gibi. Rakamlara takılıp kalmayalım.

Rahmetli babam Türkiye’deki genel ortam söz konusu olduğunda  “Oğlum sen ortaya çıkan müziğe bak, tek tek orkestradaki çalgıcılara değil….”  derdi.    Kemancısı iyi, davulcusu kötü çalınca maalesef ortaya çıkan müzik de bozuk oluyor.    Yani güzel müzik yapabilmek için orkestranın tüm üyelerinin iyi çalması lazım.   Bu da gerçek hayatta zor elde edilen bir durum.    Koskoca bir futbol takımında bir tanecik kişi şike yapınca takım yenilebiliyor.   Sen Almanya’daki disiplini yakından yaşamış birisin. Ben de 6 yıl kadar ülkemiz dışında yaşadım.  

Günümüzü şöyle özetlemek isterim.   Komşu ülkelerimizin tamamından daha mutlu ve refah içindeyiz.

Annemin doğduğu yer olan Beyrut’a 1960’lı yıllarda giderdim.  O zamanlar sokaktaki insan-  bize oranla çok daha medeni, yani birbirlerine saygılı,  görünüyordu.   Orada Arapça, Fransızca, İngilizce hepsi birden konuşulurdu.  Lübnan’ın askeri yoktu, sonra savaş çıktı.   50 yıl aradan sonra tekrar gittim.  Taksilerde taksimetre yok, nereye gideceksen önceden al aşağı- ver yukarı pazarlık etmek çok tuhafıma gitti.   2011 Temmuzunda son Beyrut ziyaretimden döndüğümde,  İstanbul havaalanına inince çok daha medeni bir yere geldiğimi düşündüm.  Birkaç çatlak ses olsa da, komşularımızdan iyiyiz.

Genelleme yapalım biraz izin verirsen:   Biz rahmetli Turgut Özal zamanından beri epey yol almışız.    Komşularımızla ilgili günlük basını okumak yeter… Saatin aksi yönünde Suriye den başlayarak sayalım istersen.   Irak, İran, Ermenistan, Gürcistan, Rusya, Bulgaristan, Yunanistan gibi tüm ülkelerden daha iyi durumdayız.  

ABD ve Avrupa fakirleşiyor… Bu iyi mi kötü mü onda da yorum yapmak istemem.   4 yıl evvel ilk siyah başkanını seçen ABD de şimdi Dışişlerine Bayan Hillary Clinton bakıyor…. Bu bizim gördüğümüz dünyadaki değişimin boyutunu da biraz özetliyor.

Hillary ilk yurtdışı gezisini ülkemize yaptı ve özellikle Müslüman kadınların eğitimine önem veren ziyaretler yapmıştı.   Bir adı da Hüseyin olan Obama’nın dünyadaki barış-refah politikasını da özetler sanırım bu ziyaretler. 

Kadınlar ailelerimizin orta direği.  Analar eğitimli, kültürlü olur ise onların yetiştireceği çocuklar da daha faydalı bireyler olacaktır.

Rahmetli Abdülkadir amcam özellikle bir “kız lisesi” yaptırırken bunu hedef almıştı.

Sevgili karamsar arkadaşım Alev,

Bazen doğru soruları sormak, doğru cevapları bulmaktan önemli oluyor.

Sen Benjamin Franklin gibi bir adamsın.   Matbaanda bastıklarından da epey şey öğrenmişsin.

Özal’ın yeni seçildiği günlerdi.  Yılını sen hesapla.  Rahmetli TAC’li arkadaşımız Haluk Görgün  ile sohbet etmiştik.  O da biraz senin gibi “Bu memleket adam olmaz…”  düşüncesindeydi.  Nitekim Sabancı’daki işini terk edip, karısı ve 2 küçük oğlu ile Kanada ya göç etmişti.  Kader işte…. birkaç yıl sonra Özdemir Sabancı nın odasında iki kişi öldürüldü, biri de Haluk idi.  Rahmetli Özdemir Sabancı –ki kendisi de taş üstüne taş koyan biriydi- otomotiv işi için Haluk’u geri memlekete dönmeye ikna etmiş,  sonu kötü olmuştu.

Genellemelere aykırı örnekler çok.  Haluk önce “adam olmayız” dediği halde taa Kanada’lardan neden geri döndü acaba?

Şimdi geriye bakınca Turgut Özal’ın ülkemize birçok yararı olmuş olduğunu söyleyebiliriz.  Ondan önce Türkiye’de telefon bile yoktu.    Özal ın hataları olmadı mı ?  Tabii ki oldu.   Orhan Gencebay ın dediği gibi “ Hatasız kul olmaz !”

İçtiğimiz tüm ilaçların da yan etkileri var.

Demek istediğim şu:  hayatta sorunlar her zaman siyah ya da beyaz değil.  Arada birçok gri tonlar  da var.

Sayılarım yanlış ise düzelt lütfen.  Sabancı suikastı olalı belki 20 yıl geçti, bakıyorum da hala PKK insan öldürüyor, başörtülü hanım sayısında artış var.

Biz  30 yıl daha yaşarmıyız ?… Zor  !  

Türkiye adam olur mu .. o da kolay değil  !  Önce “Adam olmak” ile ne demek istiyoruz?

Her birimiz hayatta huzur isteriz!  Evde huzur, ülkede huzur,  dünyada huzur..

Mükemmel bir başbakan görmek  isteriz !      Fakat sorunlar yaşamımızın bir parçası.  Bir sorun biterse korkma,  başka biri çıkacaktır.

Mükemmeli bulmamız zor, o zaman “yeteri kadar mükemmel“ olan birini aramalıyız!

Genel gidişatı düzeltmemiz şart.   Bu da bence daha iyi bir yönetim sistemi kurmak ile başlar.

Vergiler adil olsun, trafik sorunu olmasın, her depremde binalarımız yıkılmasın, barış, kardeşlik olsun kim istemez??  Beş  yıl sonra Cuhurbaşkanı kim olur, başbakanımız kim ?   Sanırım  CIA bu hesapları yapıyordur.   

Burası bizim çöplüğümüz, terk edip gidemeyiz.

Kanunlarımız tavlanın kurallarından gevşek olmamalı.  Nasıl futbol maçında 12 kişiyi sahaya çıkaramazsak, kırmızı ışıkta kimseyi geçirmemeliyiz.  Yani Almanlarda olduğu gibi tüm bireyler yasakları sahiplenmeli.   Bunun için de sanırım devlet vatandaşına  yalancı, sahtekar, düşman muamelesi yapmamalı. 

Ben yeni Bağkur’dan emekli oluyorum.   Olmaya çalışıyorum demeliyim.  1978 den beri 35 yıl aralıksız çalışmışsın, primlerini düzenli yatırmışsın, sağol, eline sağlık diyeceklerine SGK nın beni neredeyse bir dövmediği kaldı.

Bordro suna insan alıp adam çalıştırmak pratikte yasaktır.  Geçen hafta Adanamıza gelen Sn Ekonomi bakanımız Zafer Çağlayan 3 kişi çalıştıranın kulu kölesi olurum gibi bir laf etti.  Bunu bir de SGK gibi kurumun yöneticilerinden duyabilsek.  İşsizlik şu aralar % 8 gibiymiş, yükselme eğiliminde imiş.  İnanmazsan say.   Ama maalesef bugünkü kanunlarımız işçi ve işverenini  birbirine düşman edecek durumda.

Doğruyu söyleyeni 9 köyden kovarlarmış, olsun.  

Şimdi kayıt dışı işçi çalıştırması gerçekten dursa, Türkiye durur.  

Traktörler durur, meyve sebzeyi kimse hasat edemez,  semt pazarından  2 liraya kilosu yeni mahsul toplanmış zeytin alamayız.

Bundan 15 yıl kadar evveldi  Adana da Sabancı Holding in bir tesisine işçi alınacak ilanı verilmiş, fabrikanın telefon santralı arayanların yoğunluğundan kilitlenip kalmıştı.   Bugün de aynı ilanı verip denemesi kolay.  Ayşe Arman a göre bir proje, Hürriyet ondan pek reklam parası almaz..  Değişik sektörlerden işçi arama ilanı verip, gelen talebe bakmak çok zor olmaz.   Ama maalesef demokrasilerin olmazsa olmazı – “hür” basınımız – bu gibi konuların çok üstüne gidemiyor.

Geleceği düşünmeden edemiyoruz, ancak…  Parlamento muza seçilenler, para harcayarak oraya gelememeli.   Çıkar çatışmaları olmamalı, milletvekilleri etik davranmalı.  Kırmızı ışıkta polislerin el kol sallayarak geçememeleri gerek.  Seçmenleri nasıl eğitmeli??

Parti yönetimleri kendi adaylarını belirlememeli.  İki kademeli seçim olmalı.  Yöneticilerin kendi  ve yakınlarına menfaat sağlamaları çok daha zor olmalı.  Yönetimin adını “hükümet” değil  “idare” koymalı!  Ayrıca “dokunulmazlık” vekillerimize neden gerekiyor?  Tam aksi olmalı değil mi?

Sen bunlar güç,  olmaz demeye başlamadan lafı keseceğim. 

Başta bir kolay soru sordum, şimdi de zor alanını soracağım.  AKP nin karşısında ikinci bir dirayetli parti oluşması şu andaki en büyük isteğim.   Belki kendimize soracağımız en önemli soru da şu

İyi bir yönetime ulaşmamızı sağlayacak seçim sistemine nasıl kavuşacağız ?

Cevabını bilemiyorum.   Belki yeteri kadar Türkiye insanı kendisine bu soruyu sorarsa,  seçim sistemimizi adam edebiliriz.

Pekiii….  Adanamızı,  ülkeyi düzeltebilmek için sen hangi soruyu sorardın sevgili Alev ?

Abdullah S. Paksoy    İnş Y Müh    Adana       Kasım 2012[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>