YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ULUSAL BİRLİK

Türkiye'nin İyi Bir Temizlenmesi Gerekiyor!
Yazar: NURİ CELAL TOROĞLU | Tarih: 31/08/2008 | Saat: 19:26

Bizim bir ülke olarak artık iyi bir temizlenmememiz gerekiyor. Geçen hafta vurgulamıştım, herkes bulunduğu noktadan iki adım geri çekilip önceliklerini düşünmek durumunda.

Nasıl mı? Siyasi partiler kendine sorma durumunda, “Bizim önceliğimiz nedir, siyasi inancımız mı, yoksa Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleceği mi?! Belediyeler sorgulamak durumunda” Bizim önceliğimiz işin yapılması mı, yoksa gereksiz ihaleler açıp yandaşlarımızı zengin etmek mi (Beyoğlu’nun yolları bir yılda üçüncü kez değişiyor)?

Aynı şekilde meslek grupları da düşünmek durumunda. Mesela doktorlar, “Bizim önceliğimiz nedir, para kazanmak mı, yoksa mesleğimizi icra etmek, hastaların dertlerine derman olmak mı?” diye sormalılar kendilerine. Odalar da sormak durumundalar, “Biz ne iş yaparız, bizim işimiz mensuplarımızın haklarını korumak mıdır, yoksa şikayet yapmak mıdır” diye. Hele hele sendikalar, sanki onların geri kalır yanları mı var?

Gün geçmiyor ki bir yanlışlık, bir saçmalık yaşanmasın. Herkesin bildiklerini kısaca hatırlayalım mı? Ormanlarımız yanıyor, “kene sorunu kalmadı” şeklinde komik bir açıklama geliyor. Kuraklık haritayı değiştirmiş, kaynaklar tüketilmiş, Tuz Gölü küçülüyor. Melen Çayı da kuruduğundan boru hattı yapıldığıyla kaldı. Derken iş insanlara bulaşıyor. Eksik yapılan kurs binaları patlayıp çocuklarımız ölüyor, “denetlemeyenlere” bir şey sorulmadığı gibi, anne babaları bile şikayetçi olmuyor; neymiş “şehit olmuşlarmış”.

DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası’nın dokuz yıllık başkanının maaşı dışında geliri yokken, trilyonlarca liralık mal varlığı olduğu anlaşılıyor. Sokaklarda engelli vatandaşlarımız adına gazeteler satılıyor, hem de yüzde yirmi beş komisyonla (kokusu yakında çıkacak demektir). Türkiye’nin en zengin adamlarının ipliği birer birer pazara çıkarken, yaptıkları usulsüzleri anlatan gazetelere yayın tedbiri getiriliyor. Şeriat yanlısı olabilecek kadar tutucu bir köşe yazarı on dört yaşında bir kız çocuğuna tasallutta bulunuyor. Bir siyasi parti liderinin yasak aşkı bunların yanında neredeyse “ulvi” kalıyor.

Kısacası Türkiye’nin artık keselene keselene yıkanması gerekiyor her kes şöyle bir oturup kendini “ne” olarak tanımladığını iyice düşünmeli: “Ben siyasi liderim, ben doktorum, ben akademisyenim, ben tüccarım, ben başkanım, ben sağcıyım, ben solcuyum, ben aşığım”. Kendini ne olarak görüyorsa önce onu olmalı, sonra diğerini, hem de birbirine karıştırmadan, ve her halükarda denilmeli ki, “ben dürüstüm, ben dostum...”

Bir doktor hastaların canını yakmadan ayda iki yüz bin dolar kazanamaz. Bir sendika başkanı, düz maaşla milyarder çıkamaz. Çocuğunun canına değer vermeyen anne-baba olarak adlandırılamaz.

Dahası benim vardığım nokta çok ama çok daha beride, doğduğum noktadan sadece bir adım ileride: “Benim karnım bir tas çorbayla doyar, başımı sokacak küçük bir evim var ve üç kedi üstüne koyabildiğim yegane varlığım. Kendimi ve ailemi geçindirecek kadar kazanıyorum. Hatta daha fazlası, dilencileri de sıkıntıya düşmeden görüyorum.” O halde nedir bu hırs, nedir bu açgözlülük, nedir bu uçlaşmalar? Kefenin cebi yok, dünyadan alabileceğiniz arazi iki metreye bir metre bir çukur, onu da zaten veriyorlar, siz istemeseniz bile. Bizi değerli kılan giydiğimiz markalar, bindiğimiz arabalar da değil, o halde öncelikle insan olduğumuzu bilmemiz gerekiyor.

Velhasıl çok iyi düşünüp bir güzel temizleneceğiz, yıkananlar da kirli kalmakta ısrar edenlere “kokuyorsun!” diyeceğiz.

Bu yazıyı ben yazmadım...Yavuz Dizdar Dünya Gazetesi'ndeki köşesinde 26 Ağustos 2008'de yazdı. Tek bir satıra, virgüle dokunmadan sizlerle paylaştım. Çünkü böyle bir yazı bundan daha iyi yazılamazdı...

Evet hepimizin bir güzel yıkanmaya ihtiyacı var!!!Yoksa bizler birbirimizle didişirken ülke altımızdan çekiliyor...

N. Celal Toroğlu[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>