YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    YAZAR NE YAZAR

İNSAN, VEFA ve KİBİR
Yazar: ALİ YARÇE | Tarih: 12/08/2012 | Saat: 11:03

Dün izlediğim Tarihin Arka Odası adlı programda Erhan Afyoncu katıldığı bir konferansta ünlü tarihçi kendisi de bir yahudi olan Bernard Lewis' in '' Osmanlı İmparatorluğu Cebelitrak boğazını bilemeyecek kadar cahildi'' dediğini belirtti ve bu konu hararetli bir tartışmaya yol açtı. Dolayısıyla Bernard Lewis'in bu sözleri kasıtlı sarfettiğini, gavurların (!) bizi hep bu gözle gördüğünü belirtti.

Tarihte Osmanlı – Yahudi ilişkileri bakın nasılmış, bir görelim.

Osmanlı Devleti, 1505 yılında İspanyol sahillerini vurmak için Kemal Reis kumandasında bir filo gönderir, zulme uğrayan bir kısım Müslüman ve Yahudi Türkiye´ye getirilerek katliamdan kurtarılır. İspanya´daki insanlık dramı ve yapılan zulümler iyice artınca Kaptan-ı Derya ve Cezayir Beylerbeyi Kılıç Ali Paşa´ya gönderilen bir fermanla İspanya´da zulme uğrayanlara yardım edilmesi emredilir.

Birçok Müslüman ve Yahudi´nin, İspanya´dan önce Afrika sahillerine aktarıldığı daha sonra bunlardan bir bölümünün Adana, Tarsus gibi sancaklara yerleştirildiği tarihi kaynaklarda yer alıyor. Zulümden kaçarak sığınan bu insanlar, durumlarını toparlayıp verimli hale gelene kadar 5 yıl vergiden muaf tutulurlar.

Tarihçi Bernard Lewis, konferanslarının aksine bir eserinde, Avrupa´da baskı görüp kovulan Yahudilere Osmanlı´nın kucak açtığına dikkati çekiyor. Lewis, Osmanlı´nın, kovulan ve baskı gören Yahudileri her zaman kabul ettiğini, hatta baskılardan kurtulmaları için Osmanlı topraklarına çağrıldıklarını ifade ediyor.
 
İkinci Dünya Savaşı sırasında zulme uğrayan binlerce insan yine Türkiye´ye sığınır. Avrupa´nın çeşitli ülkelerinden 10 bini aşkın insanın, öldürülme ve eziyet görme korkusuyla kendilerini güvencede hissedebilecekleri tek ülke olan Türkiye´ye geldikleri biliniyor. Bunların çoğu da Yahudi idi.

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dâhilerinden olan Alman fizikçi Albert Einstein, 17 Eylül 1933'te Ankara'ya, Başbakanlık’a ve bir nüshasını da Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’e (Atatürk soyadının TBMM tarafından verilmesi 24 Kasım 1934 tarihindedir.) gönderdiği ve "Sadik hizmetkârınız olmaktan şeref duyuyorum" sözlerinin yer aldığı mektubunda, Hitler'in iktidara gelmesinden sonra Almanya'da çalışmalarına imkân kalmayan değişik meslek gruplarından 40 bilim adamı için, Türkiye’den iş talebinde bulunuyor.

Einstein’in ricası Atatürk tarafından kabul edilmiş ve bu bilim adamlarının tümü Türkiye’ye gelerek Üniversite Reformu'nda görev almışlardı. 10 yaşlarında iken bir gün Yahudi kökenli bir kişinin İstanbula taşınma işlemi sırasında orada bulunuyordum. Bir kamyon eşyanın yaklaşık yarısı kitaptı. Bu kadar kitap içinde başım döndü, heyecanla '' Amca'' dedim, '' Bana bir kitap hediye eder misin okumam için'' dedim. Aldığım yanıt '' Hayır, vermem'' oldu. Bu benim için hayatımda unutamadığım, beni derinden yaralayan bir olay oldu.

Bu kadar olayı anlatmamın nedeni tabii ki ırkçılık yapmak değildir. Ancak milletlerin özellikle çok  sonraları bir devlet olmuş Yahudilerin bu kadar çabuk tarihlerini unutmaları beni hep düşündürmüştür. Keza Osmanlı' dan kapitülasyon gibi ayrıcalıklar, çökme aşamasında iken yardımlar almış bir Fransa'nın şimdilerde bize nasıl düşmanca tavırlar takındıkları aklım hayalim almıyor.Dolayısıyla hep diyoruz ki tarihten ders almak lazım ilerlemek istiyorsak. Ancak bunu yaparken hep iyi örnekleri değil de yaşadığımız olumsuzluklar ve başarısızlıkların nedenlerini de araştırmak lazım diyorum.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>