YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KADIN ÖYKÜLERİ...

ERKEK HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ !
Yazar: NESLİHAN MANGITAY | Tarih: 11/06/2012 | Saat: 23:17

Yabancı bir metni Türkçe ye çevirmek öyle kolay iş değildir. Hele hele bu bir “Evrensel Bildirge” ise, çeviriler kesinlikle profesyonel çevirmenler tarafından gerçekleştirilmelidir. Sonuç-değerlendirme gibi bir çalışmada konuya hakim uzmanlar tercih edilmelidir.
***
Ele alınan çalışmalarda dilimize çevrilen metin iki türde sonuçlanır. Kimi zaman ortaya çıkan sonuç amacına ulaşırken, kimi zaman “ Yuh Artık !” dedirttiren cinsten olur. Ortaya çıkan sonucun değerlendirme aşaması da var tabii ki. Ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilirken “Çeviri yanlışlığı olabilir “ denerek üstü kapatılır ya da yazılı/görsel ekipmanlar ile kamuoyuna duyurulur.
***
Düşün Yazıları isimli dergide bir makale okudum. Hayretler içinde kaldım. Ağlayayım mı güleyim mi karar veremedim.
***
Homme anlamı : İnsan / Erkek Kişi . Dilimizde olduğu gibi, Fransız dilinde de kelimeler sadece bir anlamda kullanılmaz.Yazılışı ve okunuşu aynı olduğu halde farklı anlam yerine kullanılır. Fransız dilinde de bu böyledir. Örneğin “Homme” sözcüğü bağlamına göre hem “Erkek kişi” hemde “İnsan” anlamına geliyor.
***
Ülkenin yeni kurulmuş üniversitelerinin birinde insan hakları ve ileri demokrasiye duyarlı(!) bir hoca varmış. Bu hoca öğrencilerine dönem ödevi vermiş. Dönem ödevinin konusu ise “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”nin Fransızca metnini Türkçeye çevrilmelerini istemiş.

En yüksek notu alan öğrencinin çevirisi çoğaltılarak, inançlı gençlere örnek olması için duyuru tahtalarına asılmış.Gerekçe olarak,ortaya çıkan metnin, ülkede yerleştirilmeye çalışılan “ileri erkek demokrasi” ilkelerine uygun olması gösterilmiş.
***
Çeviri’den Örnekler : Özgün metnin “Başlangıç” bölümünde “İnsanlık ailesinin bütün üyelerinin doğal yapısındaki onuru ile eşit ve devredilemez haklarını tanımanın dünyada özgürlük, adalet ve barışın temeli olduğunu …” diye başlayan tümcesini,”ERKEKLİK ailesinin bütün üyelerinin doğal yapısındaki onuru ile ÜSTÜN ve devredilemez haklarını tanımanın dünyada özgürlük, adalet ve barışın temeli olduğunu…” biçiminde çevrilmiş ve gerisini böyle bakalım nasıl sürdürmüş.
***
Kadının Canına Okumak Zorunda Kalmak ??  “ ERKEK haklarını göz ardı etmenin ve hor görmenin , ERKEKLİĞİN vicdanında infial uyandıran KÜSTAHÇA eylemlere yol açtığını ve ERKEKLERİN korku ve yoksunluktan kurtulması,konuşma ve inanma özgürlüğüne sahip olacağı bir dünyanın ortaya çıkmasının sıradan ERKEKLERİN en yüksek özlemi olarak ilan edilmiş bulunduğunu, ERKEĞİN KÜSTAHLIK ve SAYGISIZLIĞA  karşı son çare olarak KADININ CANINA OKUMAK zorunda kalmaması için, ERKEK haklarının hukukun egemenliğiyle korunması…”
***
Otuz maddeden oluşan ana bölümünde “Bütün insanlar özgür,onur ve haklar bakımından eşit doğarlar.Akıl ve vicdanla donatılmışlardır,birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar…” diye başlayan Madde 1 :”Bütün ERKEKLER özgür,onur ve haklar bakımından ASİL doğarlar. GÜÇ VE ÜSTÜNLÜK DUYGUSUYLA donatılmışlardır, birbirlerine DELİKANLILIK anlayışıyla davranmalıdırlar…” biçiminde çevirmiş ve öyle sürdürmüş.
***
Ağlanacak Halimize Gülelim .. Sizi bilemem ama ben böyle bir çeviriye desem desem ancak “Yuh Artık!” derim. Bu bildirgenin sonucunu merak edenler vardır muhakkak. Amaç belli niyet belli sonuç nasıl olabilir ki? Gülmek serbest. Haydi hep birlikte gülelim. Ağlanacak halimize hep birlikte gülelim.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>