YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEDEL ÖDEMEK
Yazar: MAHMUT TEBERİK | Tarih: 18/06/2012 | Saat: 20:25

Onlar milletvekiliydiler…

Onlar; milleti, halkı, ulusu Ankara’da, başkentte, TBMM’ inde temsil etmek üzere gitmişlerdi. Görevleri yasa yaparak halkın, ülkenin, yani Anadolu’nun sorunlarını çözmekti…

İl Seçim Kurulundan mazbatalarını almışlar, lacileri çekmişler ve Ankara’nın yolunu tutmuşlardı. Onlar yola çıktıklarında ben Adana’da sade bir mühendis ve yurttaş olarak, balkonumda, elimde bir kadeh rakı – dostum sigara yok aramızda- mütevazı yaşamımı sürdürüyordum. Sonra Meclis’te yemin edince milletin vekilliği tescillenmiş, onaylanmıştı. Ne günlerdi ama…  

Belki de ilk kez görüyorlardı TBMM’ ini. Yaşamlarında yeni bir sayfa açılmıştı. Geçmiş yaşamları, işleri neyse ama bu çok farklıydı. Çevrenin gözünde bir başka yaratıktılar adeta.  Ahmet bey, Mehmet bey gitmiş “sayın vekilim” gelmişti.  Daha dün itip kakan polis, bugün karşılarında selam duruyordu. Yemin sonrası Meclis ara tatili ve seçildikleri il veya ilçeye ilk dönüşleri. Allah’ım, o nasıl bir karşılamaydı öyle. Bütün yalakalar sardılar çevrelerini. En büyük vekil, bizim vekil diyorlardı, her şeyin en iyisini siz bilirsiniz diyorlardı. Sağda solda gezdikten sonra ilk günün akşamı ne olduğunu anlamadan bir müteahhidin sofrasında buldular kendilerini. Balık yiyip rakı içtiler. Biraz sofular tabi rakı içmediler, bir başka şey içtiler. Masada bulunanlar: Sayın vekilim diyorlardı, buyurduğunuz gibi diyorlardı, siz nasıl arzu ederseniz diyorlardı. Dünya sanki kendi çevrelerinde dönüyor, her şeyin odağında kendileri oluyordu. Böyle bir yaşamı rüyalarında görseler inanmazlardı ama şimdi gerçek olmuştu. Telefonları bir türlü susmuyordu. Hiç akıllarının ucundan geçmeyen insanlar arayıp kutluyordu kendilerini. Bunlar yaşanırken ben Adana’da “kimsenin tavuğuna kış demeyen” bir kişi olarak, balkonumda, elimde bir kadeh rakı – dostum sigara yok aramızda- kendi mütevazı yaşamımı sürdürüyordum.

Meclis tekrar açılınca başladılar göreve. Heyecanlıydılar, gururluydular. Ne de olsa kurtuluş savaşını yapmış, Mustafa Kemal’in meclisinde görev yapıyorlardı. O Meclis ki, tek dişi kalmış emperyalizme savaş açmış ve yedi düveli dize getirmişti. Ve ilk talimat geldi. Hiç istemedikleri, vekili oldukları halkın ve ekmeğini yedikleri ülkenin çıkarlarına aykırı bir yasaya evet demeleri isteniyordu. İlk şoku yaşadılar. Grup kararı alınmıştı ve evet oyu verilecekti. Bir karar vermeliydiler. Ama dünyanın en zor işidir karar vermek. Bir kadının doğum sancıları hiç kalır yanında. Aşağı tükürseler sakal, yukarı tükürseler bıyıktı. Bu yasayı uluslararası tekeller adına ABD istiyordu. ABD partisine destek veriyordu. Partileri ise kendilerini milletvekili yapmıştı. Evet deseler kendileriyle çelişeceklerdi. Hayır deseler partileriyle ters düşeceklerdi. Partiden atılacaklardı ve belki de siyasi yaşamları bitecekti. Oysa henüz tam alışmasalar da lüküs hayatın tadına varmışlardı.

Sonunda olan oldu. Ölçtüler, biçtiler ve istemedikleri, halkın ve ülkenin çıkarlarına aykırı yasaya evet dediler. Artık parlamentoda milletin değil, parti liderinin vekili olmuşlardı. İşte bu noktada bittiler…

En büyük otorite insanın kendi vicdanıdır. Kendi vicdanına hesap veremeyen bir kişinin sağlığı bozulur. Tabi bozulan, onların midesi değil, kafalarının sağlığı oldu. Onlar bütün bu çelişkileri yaşarken, kendi kendileri ile hesaplaşırken ve sonuçta biterken, ben Adana’da kendi kabuğunda ama özgür bir kişiydim. Balkonumda, elimde bir kadeh rakı – dostum sigara yok aramızda- kendi mütevazı yaşamımı sürdürüyordum.

Verdiler hesaplarını vicdanlarına… Ak dediler, kara dediler. Değişmek gerekir dediler. Değişmeyen tek şey değişimdir dediler. Aslında ülkenin çıkarı bu yöndedir dediler, vs. vs. vs. Böylece geçip gitti yaklaşık dört yıl.

Birileri kaldır dedi, kaldırdılar, indir dedi indirdiler. Artık alışmışlardı nasıl kaldırıp indireceklerine. Parti başkanlarının beden dilinden bile kestiriyorlardı oylarının rengini. Ne isteniyorsa yapıyorlardı… Bizimkiler, dönem içerisinde göze girmek ve dönem sonunda listelerde yer bulabilmek için canla başla çalıştılar. Hiçbir tartışma, görüşme olmadan ülkemizin geleceğini kaosa sürükleyecek yasal değişiklikler için sürekli el kaldırıp indirdiler.

Ve dönem, göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş, yeni seçim dönemi gelmişti. Milletvekili aday listeleri açıklandı. Baktılar listelere, yoklardı. Bir kez daha baktılar, yine yoklardı. Cıscıbıldak kalmışlardı orta yerde.

Düşündüler, düşündüler ve yine düşündüler. Onur, gurur, kişilik, dürüstlük, değerler, vb. vb. Bunlardan kendilerinde ne kalmıştı? Peki, bu son yaşanacaksa bu bedeli ödemeye değer miydi?

Onlar düşünedursunlar… Ben Emekli Endüstri Mühendisi… Çömez iş güvenliği uzmanı… Ben hala balkonumda, elimde bir kadeh rakı – dostum sigara yok aramızda- kendi mütevazı yaşamımı sürdürüyorum.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>