YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Erdal Sarızeybek, Kuddusi Okkır
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 08/07/2008 | Saat: 13:33

Yüce Atatürk önderliğinde ahfadımızın, bedelini kanla ödediği, savaşarak kazanıp özenle kurarak bize hediye ve emanet ettiği “Hukuk Devleti”nin yurttaşlarıyız. Türkiye’nin ebediyen böyle kalması her yurttaşının mükellefiyetidir.

Toplum olarak, başından bugüne bir yılı aşkın zaman geçmiş; “Şüpheli”lerden Kuddusi Okkır’ın, ne ile suçlandığı açıklanmadan, turp gibi sağlam gözaltına alınmışken, bir “canlı cenaze” halinde tahliye olunurken dahi suçunu öğrenemediği bir soruşturmanın travmasını yaşıyoruz.

Milli şuur ve Ulusal tarih bilinci sahibi, “Ne mutlu Türk’üm” diyen her yurttaşımızı  üzen bir önemli husus da bu soruşturmaya, nedense Türklüğün kutsal destanı “Ergenekon” isminin verilmesidir. 

Yasalarımıza göre “Hazırlık soruşturması” gizli iken, nedense hep ve yalnızca AKP destekçisi, F tipi cemaate mensup medyada çarşaf çarşaf yayınlanan soruşturma haberlerine nazaran “örgütün finansörü” diye tanıtılan Okkır’ın ailesinin, tedavi giderlerini dahi ödeyemeyecek ölçüde mağdur durumunda olduklarını da, tarihe not düşelim.

1)Tutuklanarak özgürlüğü kısıtlanan bireyin ne ile suçlandığını o anda öğrenmesi, 1215 Magna Carta’tan bu yana Demokrasinin icabı bir temel “İnsan Hakkı”dır. 2)Böyle, iddianamesi bile olmadan uzun süren tutukluluk hali, AİHM ölçütlerine göre “Adil Yargılama” yapılmayışın köklü bir karinesidir. Bedeli vardır. Ülkemize haksızlıktır.

Keza en temel insan haklarından en başta gelen birisi, Ceza Hukukunun çok asıl ilkesi de, kişinin hakkında kesin yargı hükmü oluşmadıkça suçsuz kabul olunduğu “Masumiyet karinesi”dir. (Berat-ı zimmet asıldır.)

Oysa bu soruşturmada, çok açık şekilde suç işleyen AKP ve malum cemaat medyasınca bu ilke ayaklar altına alınarak adeta “yargısız infaz” yapılmakta; en demokratik insan hakkı “Muhalif olma” özgürlüğü kimse için tanınmamakta; Bir Hukuk Devleti değil de “Baskıcı Devlet”te görülse ancak mazur sayılacak ortamda insana hayatı zindan etmektedir.

Değindiğimiz yakınlık ve mensubiyetteki medyada adeta tefrika edildiğinden Mısır’daki sağır Sultanca dahi malum olan gerçek: Şimdi Kanada’da bir Sinagogda “Haham” olan; Geçmişinde Fettullah Gülen’e sekreterlik ve o cemaatin TV’sinde çalışmışlık bulunan bir muhbirin soyut iddialarıyla başlatılan ve önce kovuşturmaya değer görülmeyip kapatılan  soruşturmada; AKP İktidarında yeniden açılma sebebi gösterilen malum “Bombalar” meğerse çoktan imha olunmuş, iyi mi?

Yine medyaya yansıyan bilgi: Bu bombaların ait olduğu savıyla durumun sorulduğu askeri mercilerin cevaben “Bizde eksik-kayıp bomba yok” dedikleri idi…

Yine kafa kurcalayan bir husus, adeta soruşturmadan “özel bilgi” alıp bunu çarşaf çarşaf kamuoyuna yayarak, “şüphelileri” yargısız infaz eden medyaya göre: Savcılık, Emniyet ve Mit ile Askeriyeye sormuş: “Bunlar terör örgütü mü?”; Askeriye “bilemeyiz” derken, Emniyet ve MİT “evet terör örgütüdür” demişler!?!

O zaman akla gelen şu soruya yanıt ne ola ki: Eğer bir oluşuma “terör örgütü” diye,  yargılama yapılmadan hüküm veriliyorsa, o zaman mahkemeye ne gerek var?

Önce -gıcık olunan- herhangi bir guruba “Terör örgütü” fetvası alıp, sonra da o guruba “terör örgütü üyesi” demek acaba hukuk devletinde kabul görecek bir tavır mıdır?

İşte kamuoyu böyle ürpertici, ürkütücü, düşündürücü olayla şoke olmuşken 03.07 Perşembe günü NTV,Habertürk ve Flas TV ekranlarında görüp dinlediği Emekli Kıdemli Albay Erdal Sarızeybek’in iddialarıyla daha da irkildi:

Bir iç sorun nedeniyle Em.Org. Eruygur ile ihtilaflı sanılan Sarızeybek’in, kötüye kullanılmak istemesine dair beyanı: “Soruşturma savcısı beni çağırıp istediği yönde ve sanık Orgeneral ve diğer askerler aleyhine ifade vermeye zorladı. Beni yönlendirdi. Kabul etmemem üzerine de yazılı ifademi almadan bıraktı. Taraflıdır. Hakkında suç duyurusunda bulunuyorum” sözleri, sizce de çok düşündürücü değil mi? Hele Sarızeybek’in “İfadem alınırken odaya iki tane ‘badem bıyıklı savcı’ daha girdi” demesine ne buyurulur?                                                                     

Elbette darbeye de, kanunsuz her davranışa, örgütlenmeye de hayır!

Tıpkı Laik Demokratik Cumhuriyete karşı eylemlere odak olmaya, “Ilımlı İslam Devleti” kurmaya hayır deyişimiz gibi!...

Bilinmeli ki, kim ne yaparsa yapsın, Türk Ulusu, Türk Devleti sonsuza kadar Atatürk’ün izinde, Anayasada çizilen çerçevede Devletine sahip çıkacaktır.

Kimsenin, ne amaçla olursa olsun bir “Hukuk Devleti” olan Türkiye’yi hukuksuzluğun egemen olduğu ve insan haklarının ayaklar altına alındığı hale sokması kabul olunamaz…

Dileğimiz hukukun gölgelenmemesidir… [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>