YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    EĞİTİMDE NEDEN BAŞARILI OLAMIYORUZ?
Yazar: VELİ BİLİCİ | Tarih: 05/03/2012 | Saat: 22:46

 

4+4+4 / 1+5+3+4 / 5+3+3 / 1+4+4+4

BİRŞEY DEĞİŞTİRECEĞİNİ SANMIYORUM

Sınıf öğretmenleri norm fazlası durumuna düşecek, branş öğretmenlerine ise had safhada ihtiyaç duyulacaktır.Benim anlamadığım çok detaylı bir araştırma yapılmadan geçilmesinin doğru olduğunu sanmıyorum.  İlkokulların İlköğretim okullarına ve ortaokulların ilköğretim okullarına dönüştürüldüğü 1990-1991 yıllarından bu yana yaşanan şu gerçekler halen daha hissedilmektedir.

Bunlar;

1-Bir kere öğretmen ve yönetici boyutunda uzun yıllar mesleki toplantılarda bile tam bir kaynaşma olmadığı gözlenmektedir.

2- Okullarımızın öğretmenler odasında bile yapay bir ayrılığı görmesi için insanın  eğitimden-öğretimden-yönetimden-insan ilişkilerinden-iletişimden ve de beden dilinden anlamasına ya da bu alanların birinde  uzman olmasına gerek yoktur.

3-Öğretmen ihtiyacı ile ilgili çok anlamlı bir planlama yapılması, gereğinden fazla öğretmen mezun edilmesinin önüne geçilmesi için üniversitelerle  Milli Eğitim Bakanlığının koordineli , işbirliğine dayalı bir çalışma içine girmeli, her iki  taraf da işin ehemmiyetine  inanmalı.

4-Öğretmenler İhtiyaç planlaması doğrultusunda istihdam edilmeli.

5-Kesinlikle ücretli öğretmen görevlendirilmesine gidilmemeli.

6-Eğitim Fakültelerinin kendi aralarında alacakları bir kararla Öğretmen Yetiştirme Politikalarında bir birlikteliğe gitmeleri. Mezunların  hep aynı evsaf ve kalitede olmalının sağlanması açısından önem arz etmektedir..

7-Öğretmenliğe başlayan bir namzet öğretmen,  yurdumuzun her coğrafi bölgesinde çalışacağını bilmeli /kabul etmeli.Bu Cennet Vatanı sevmeli, çalışmanın vatan borcu olduğunu idrak etmeli.

8- Gençlerimizin iİlköğretimden  itibaren, öğretmenlerin ; ben öğretmen olmak istiyorum diyen, ruhen ve bedenen  öğretmenlik mesleği için uygun bir kişi olduğuna inanan/inanılan , ben öğretmen olacağım diyen gençler arasından seçilmesi yönünde bir yöneltme/yönlendirmeye tabi tutulmalı.

9-Okul binaları fiziki olarak araç gereç, donatım olarak yeterli hale  getirilmeli.

10- Bir kere öyle ikili öğretim falan kalkmalı, normal öğretim uygulanacak şartlar sağlanarak tüm  İlköğretim okullarımızda normal öğretime geçilmeli. Ortaöğretim kurumlarımız için de  normal öğretime geçilmesi yönünde geçişlerin sağlanmalı.

11-Az kalsın unutuyordum; belki bu yazacağım cümle üniversitelerdeki hocaların dikkatini çeker belki bir milli eğitimcinin kulağına fısıldayan olur da olur ya  bir işe yarar,  o da şudur; Allah aşkına ilköğretim okullarında günlük 6 saat ders uygulamasının eğitime katkısı konusunda bir araştırma çok acilen yapılmalıdır.

12-Araştırma sonucu evet olumlu çıkarsa ne ala ne güzel. Ama olumsuz çıkarsa bir an evvel günlük  5 saatlik ders uygulamasına geçilmesi ,teneffüs sürelerinin uzun tutulması gerektiğine inanıyorum. Ne yazık ki tanıdığım bir çok okul müdürü ve öğretmenler bunu sözlü olarak savunurlarken hiç kimse basın yayın organlarında bunu gündeme getirmediler.( Aynen Timur’un fiileri… hadisesi gibi devam edip gidiyoruz…  Hatta 7 saate çıkarın diyenler bile olacaktır , belki de.)

12- Az önce 10. Sırada bahsettiğim normal öğretimle ilgili olarak, şuna dikkat çekmek istiyorum; acaba Talim Terbiye  Kurulu üyelerinin, bakanımızın, müsteşarlarımızın, genel müdürlerimizin, hasılı eğitime hizmet eden tüm üst kademelerdeki yöneticilerimizin, yasa koyucuların… İlköğretime giden çocukları yok mu? Haydi o evreyi geçirdiler torunları yok mu? Çocuklarımızın sabahın saat 06:00’sında yollara düşen , (anneleri tarafında neredeyse duraklara servislere getirilirken beslenmeleri için  “şu lokmayı da ye” diye ağzına tepiştirmeye çalıştıklarını görüyoruz) ya da öğleci ise çok geç saatlere kadar eve dönüşleri kaygı ile beklenen çocuklarımızı nasıl olurda sağlıkları ve gelecekleri için düşünmeyiz. Bunu bir türlü anlamış değilim. Haydi gel de sağlıklı bireyler yetiştirelim… Bu problemin bir kere daha gözden geçirilerek üzerinde çalışılması gerektiğine inanıyorum. Hatta Sayın Bakanımızın bu konuda çalışmalar yapacağına da inanıyorum.

13-Öğretmenlik mesleğine başladığım ilk yıllarda Bingöl İli Solhan İlçesi   o zaman ki adıyla İlköğretim Müdürümüz  bize anlatırdı ki “Ankara’da Eğitim Akademisi kurulacak……. Yöneticiler orada yetişecek……..Öğretmenler  üst öğrenimlerini orada görecekler….. Teftişte oto kontrol sistemi getirilecek…….   Birileri bu rüyadan uyandırmalı bizleri. Eğitim Akademisi Kurulmalı.

14-Öğretmen yetiştirmede biz nerede yanlış yaptık sorusundan hareketle ÖĞRETMEN OKULLARI VE YÜKSEK ÖĞRETMEN OKULLARININ O ZAMAN Kİ MİSYON VE VİZYONU bitaraf bir komisyon tarafından ele alınıp yeniden revize edilerek günümüz şartlarına uygun hale getirilerek uygulamaya konmasının ülkemize ne zararı olabilir?  Bir de bu pencereden bakılmasında yarar olabilir…

Bu maddeleri artırabiliriz ... Son teklifim de şudur; Bahsettiğimiz bu konular bütün sivil toplum kuruluşlarını ilgilendirir olsa gerek . Öyleyse eğitim iş kolu alanındaki tüm sendikalardan bir işbirliği içerisinde Türk-Eğitim-sen,Eğitim-Bir-sen,Eğitim-sen,Eğitim- İş ,Teç-sen ,Tem-sen ve adını hatırlayamadığım diğerleri ile üniversiteler bu alanda yoğun bir mesai harcayarak emek harcayarak Milli Eğitim Bakanlığına fikir ve öneriler sunmalıdırlar.

Benim düşüncem belki bir ummana bir damla maya katmaktır.

                                                                                             

Veli BİLİCİ

 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>