YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

BİR KİTAP TANITIMI: ‘UZUN YOLUN KISASI’
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 31/01/2012 | Saat: 22:31

“Uzun sözün kısası…” der gibi, ‘UZUN YOLUN KISASI’ başlıklı yepyeni bir kitap!.. Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Sulutaş, “Düşüncelerin Dansı” adlı düşündürüp sorgulatan kimi sözcükler/söylemler üzerine bir “Felsefe-Düşün” kitabından sonra; Türkçenin kullanımı üzerine yazıp yayımladığı, “Çok Satanlar” arasında yer alan “Ana Sütüm Türkçe”,“Üçüncü Arka”,“Türkçenin Kandilleri”,“Türkçeye Kanat Gerenler” kitaplarından sonra bu kez ‘UZUN YOLUN KISASI’ okurlarla buluştu. Şair-Yazar Bedriye Korkankorkmaz yorumladı:

“İnsanın ruhsal, duygusal ille de düşünsel bilinmezliğini bilinir yapmak hiç kuşkusuz ki imkânsız. (…),bu imkânsız duygunun peşinden koşuyor soluk soluğa. Yazın tarihine altın harflerle adlarını yazdıran düşünürlerin, yazarların, şairlerin yaşam öykülerinden, eserlerinden edebiyatın insan yanını, onun ruh yapısının ayrıştırmasını ortaya koymaya çalışan kitapta okurlar, yazarların ve yapıtların bilinçaltını keşfetmeye davet ediliyor…” 

Evliya Çelebi’nin 400. doğum (2011) yılında yayımlanan ‘UZUN YOLUN KISASI’ kitabında, Evliya Çelebi’nin gezilerinden bir kesit ile yazarın 2010 yılı sonunda yaptığı Güney Afrika gezisi anlatılıyor. Yazarın 28 günlük gezi anıları, gözlem ve izlenimleri gün, mekân ve tarih belirtilerek özgün bir anlatımla pek bilinmeyen bir coğrafya ve o toplumun yaşamı irdeleniyor bir bakıma. Yazarın kitaplarını, etikyayinlari@yahoo.com; kareetik@kitapsan.com.tr; info@kare-etik.com; info@kitapsan.com.trşubelerinden, Türkiye’nin seçkin kitapevlerinden ve internet denilen bilgisunar, Kitap Yurdu list@kitapyurdu.com; Kitap Kurdu lemtask@gmail.com; Eren Kitap Dagitim duygueren@gmail.com’dan temin edebilirsiniz. Hoş ve yararlı okumalar!..

------------

Arka kapaktaki yazılar:

Yazıya döktüğün yol gözlemlerin yazınsallığının yanı sıra birer belge niteliğinde. Bunları kitaplaştırmalısın bir gün. İlgi ve keyifle okunacağından eminim. Kuzey Afrika gezim, 1967’den kalan büyüsüyle hâlâ belleğimde. (Ali F. Bilir - Şair,Yazar)

*****

Gezinizi oldukça güzel anlatmışsınız, zendirdiniz. (Remziye Eryılmaz - Çevreci)

*****

Güney Afrika hakkında bizi aydınlattınız; Güney Afrika’ya gidip geldim. Sizin gezi notlarınız ve önerileriniz benim için önemli oldu. (Turgay Kıratlı - İşadamı)

*****

Aslanlara yem olmadan GA’dan döndüğün için sevindim. Bu karika ülkeye gidişin çok önemli bir karardı. Kolay özümlenen gezi anılarını zevkle okudum ve fazlasıyla etkilendim. Ben de ailemle birlikte gitmek istediğimden bazı sorularım olacak. (Abdurrahman Tütüncü, Çevirmen)

*****

“Yediğin içtiğin senin olsun, döndüğünde gördüklerini bize anlat dememe gerek kalmadan, sen daha dönmeden de orada yaşadıklarını (Katip Çelebi'nin ruhunu kıskandırırcasına) biz dostlarınla cömertçe paylaşmaya çalışıyorsun. Bu kadar da ballandırma, yoksa bir daha bir yerlere gidecek olursan kene gibi yapışıp peşine takılabilirim. (Kemal Rastgeldi - Düşünür)

*****

Güney Afrika Cumhuriyeti bundan sadece yirmi yıl önce, ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun siyahlar hapishanesi dört ayrı “Bantustan”da yaşadığı bir cehennemdi. Yoksulluk, yolsuzluk diz boyu bir ülkeydi. BM kararıyla bütün dünya ona ambargo uyguluyordu. O rejim, sonunda yıkıldı, Bantustanlı Nelson Mandela'nın ülkesi orası şimdi… (alever@gazetem.net)

BİR KİTAP TANITIMI - UYK.doc [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>