YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DÜŞLERİM-DÜŞÜNCELERİM

YENİDEN ATATÜRK’ÜN ÖĞRETMENİ OLMAK
Yazar: VELİ CUMA | Tarih: 23/11/2011 | Saat: 21:37

Bu gün 24 Kasım öğretmenler günü. Tüm öğretmenlerimizin günü kutlu, gönlü umutlu olsun.

Güneş balçıkla sıvanmaz. Er geç gerçekler gün yüzüne çıkacak, cumhuriyetin çocukları ulus devlet yapısının barışın ve kardeşliğin teminatı olduğunu göreceklerdir.

Türkiye zor günler geçiriyor. Ülkede ve bölgede savaş çığlıkları yükseliyor. Ortadoğu emperyalizmin planlamasında yeniden yapılandırılıyor. Irak parçalandı. Libya’ya müdahale edildi. Mısır’da Mübarek’in düşmesiyle olaylar durulmadı, yeniden gösteriler başladı.

Şu günlerde komşumuz Suriye hedef tahtasında. Türkiye ve Suriye birbirine düşürülmeye çalışılıyor. Ülkemizde terör eylemleri hız kazandı. Emperyalizmin ayrı bir Kürt Devleti vaadine kananlar seslerini yükseltmeye başladılar.  Muhtemeldir ki Suriye’nin, Libya’nın, Irak’ın başına örülenlerden Türkiye de nasibini alacak.

Ama bu kaygı verici durum gözden kaçırılmaya, olaylar arasında bağ kurmamız engellenmeye çalışılıyor. Tehditle, baskıyla, şantajla kontrol altına alınan medya insanlarımızda kafa karışıklığına, geri çekilmeye, kararsızlığa ve tutarsızlığa yol açıyor.

Kürt kardeşlerimiz feodalizmin kucağına düşeceklerini hesap etmeden emperyalizmin desteğiyle özgür ve bağımsız bir devlet kuracaklarını zannediyorlar.

Birtakım sözde aydınlar Kürtlere özerklik, anadilde eğitim hakkı tanıyarak, Anayasadaki Türk kavramını çıkararak sorunun çözüleceği kanısını yayıyorlar. Dersimde yaşanan acı olayları tekrar tekrar gündeme getirerek kışkırtıcılık yapıyorlar.

Tarihe baktığınızda Anadolu halkları bölünmenin yol açtığı acıları defalarca yaşadı. Bu topraklarda gücünü kaybeden hiçbir devlet ayakta kalamadı.

Ey Türk kardeşim, Kürt kardeşim, Arap kardeşim! Türk doğman, Kürt doğman, Arap doğman senin isteminle gerçekleşmedi. Sen insansın ve bu toprakların çocuğusun. Bu topraklarda barış varsa güvendesin, huzur içindesin. Çıkış noktamız bu olmalı.

Onun için söyledi atamız “Yurtta sulh, cihanda sulh” diye. “Cumhuriyetin temeli kültürdür” diye. Emperyalizmin böl ve yönet anlayışına karşı, kimseler bizi bölmesin, birbirimize düşürmesin, dirliğimizi bozmasın, ilelebet bu topraklar üzerinde özgür ve bağımsız kalalım diye ulus devlet yaratma projesine girişti. Doğru olan bu yolda devam etmek, süreci tamamlamaktır.

Günümüz Türkiye’sinde ayrışma kavramı yüzlerce yıl sürecek acıyı, yoksulluğu, ölümü, öldürmeyi ifade eder. Kaynaşma kavramı ise dostluğu, mutluluğu, üretmeyi, varsıllığı, dayanışmayı ifade eder. Artık aynı dili konuşuyoruz, aynı yemeği yemekten zevk alıyoruz, aynı türküyü dinliyoruz, aynı şeylere gülüyoruz, aynı şeylere ağlıyoruz.

Eğer rehberimiz duygularımız, kişisel menfaatlerimiz değil akıl ve bilim olabilseydi gerçekleri daha iyi görebilecek, birilerinin tuzağına düşmeyecek, ülkemizin kaynakları bu denli israf olmayabilecekti.

Ama hala iş işten geçmiş değil. Yeniden toparlayabiliriz. Yaşadıklarımızı, yaşayabileceklerimizi, hatalarımızı gözden geçirebiliriz.

Bu hususta Cumhuriyetin öğretmenlerine çok iş düşüyor. Toplum önderleri olarak ilk dersi onlar çıkarmalı, özeleştirisini onlar vermeli. Atatürk’ü yeniden tanıma, anlama çabasına girişmeli.

Atatürk en çok öğretmenlere güvendi. Dedi ki:

“Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, mutluluğa eriştirmek için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri milletin geleceğini yoğuran kültür ordusu... Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır.”1923

“Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.”01. 03. 1923.

 “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez. 14.10.1925, İzmir Erkek Öğretmen Okulunda.

“Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. 07.071927, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Öğretmenler Heyetine Demeç.

“Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin becerinizin ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet: fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli, bu özellik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir.”

“Arkadaşlar! yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askeri, siyasi, idari inkılâplar sizin, sayın öğretmenler, sizin sosyal ve fikri inkılâptaki başarınızla pekiştirilecektir. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür “nesiller ister. (1924, Ankara) (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C. II, s. 178 -179)

“Ulusa gideceği yolu gösterirken dünyanın her türlü ilminden, keşiflerinden, gelişmelerinden yararlanalım, ama unutmayalım ki, asıl temeli kendi içimizden çıkarmak zorundayız. (1923, Konya) (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C. II, s. 145)

“En mesut olanlar, hizmetlerinin bütün nesillerce meçhul kalmasını tercih edecek karakterde bulunanlardır. Herkesin kendine göre bir zevki vardır. Kimi bahçe ile meşgul olmak, güzel çiçekler yetiştirmek ister. Bazı insanlar da adam yetiştirmekten hoşlanır.”

Öğretmenlerimize güveniyoruz. Atatürk’ün öğretmenleri olmanın gereğini yerine getireceklerine inanıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin öğretmenleri bunu başaracak yeteneğe, bilgiye ve birikime sahiptir. [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>