YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEREKETLİ TOPRAKLAR

GECE ZEYTİN GEN BAHÇESİ İŞGAL EDİLDİ VE SÖKÜLEN AĞAÇLARIN ATIKLARI TOPLANARAK GÖTÜRÜLDÜ
Yazar: İBRAHİM ORTAŞ | Tarih: 20/10/2011 | Saat: 22:47

Gece Vakti Neden Zeytin Gen Bahçesine Dozerler Girdi ve Yangından Mal mı kaçırılıyor

17 Ekim 2011 Pazartesi saat 17 30 sonrası Zeytin gen bahçesine Adana İl Özel İdaresine ait dozerlerin girdiği haberi geldi. Saat 18 00 sıralarında olay yerine vardığımda dozerler zeytin bahçesinin içinde yol açarak ilerliyorlardı. Çok sayıda görevli, çalışan ve kolluk kuvvetinin olay yerinde idi. İlk gözlemimiz 100 den fazla zeytin ağacı yok edildi. İş makinelerinin açtığı alanlarda kesilen zeytin ağaçları Adana İl Özel İdaresine ait araçlara yüklendiğini adeta geride kesilmiş ağaç görüntüsü bırakmamak için çalıştıklarını gözlemledim. O kadar hazırlıklı gelinmiş ki, motorlu testere bile getirterek büyük ağaçları küçük parçalara ayırarak kamyonlara yüklüyorlardı. Yine Zeytin gen bahçesinin bulunduğu bulvarda, TOKİ evlerinin karşısındaki, yer alan yol üzerindeki aydınlatma ışıklarının yanmadığı dikkatlerden kaçmamıştır. 

Yürütmeyi Durduran Kararımız Dikkate Alınmadı Gece Karanlığında Zeytin Ağaçları Kesildi

Olay yerine gelen Üniversitemiz güvenlik Müdürü ile birlikte ağaçların kesilmesini ve kamyonlara yüklenilmesini fotoğraflayarak belgelemeye çalıştık.

Bu arada yetkili birileri ile görüşmek istediğimizi ancak başlangıçta kimsenin konuşmaması ve sonra da yetkili olduğu söylenen ve İl Özel İdare Sekreteri olduğunu belirten kişi “kanunun bana verdiği yetkiye dayanarak kendi sınırlarımı çiziyorum” ifadesi ile karşılaştık. Hiçbir belge göstermeyen yetkilinin biraz da sınırları zorlaması ve yasanın kendisi olduğunu belirten konuşmaları hoş olmamıştır. Akademisyen olarak medeni ölçüler içinde yasal hakkımızı kullandığımızı ve bilgilenmek istediğimizi belirttik. Ayrıca deneme alanımızdaki bu fiili yıkıma karşı daha önce burada yürütmeyi durdurma kararının olduğunu ve yapılan işin hukuki olmadığını belirtmemize rağmen iş makineleri karanlıkta çalışmaya devam etmişlerdir.

Hukuka ve Yasalara Saygılıyız

Başta Ziraat Mühendisler Odası Adana Şubesi ve ÇETKO Zeytin Gönüllüleri derneklerinin yönetici ve duyarlı insanların, bazı siyasi partilerin ve basının akşam saatlerinde zeytin gen merkezine gelmesi ile tartışma daha da hızlanmış ve iş makinelerinin çalışması durdurulmaya çalışılmıştır. Ancak Zeytin gen bahçesindeki alanı açmaya gelenlerin, verilen talimatı yerine getireceklerini ve çalışmaya kararlı olduklarını belirtmesi ile gerginlik daha da artmıştır. Yeniden ısrarla Haziran 2011’de İdare Mahkemesinde açılan yürütmeyi durdurma kararını göstererek olay yerine gelen yetkili Emniyet Müdürüne ağaçların kesilmesinin durdurulmasını istedik. Yasadışı bir işgalin olduğunu ve buradaki yetkililere hangi yetki ile üniversitenin arazisine girildiğinin sorulmasını istedik. Yasalara saygılı olduğumuzu ve yasal bir belge gösterilmesi durumunda karara saygı gösterebileceğimizi belirttik. Daha önce ZMO ve ÇETKO’nun yürütmeyi durdurma kararını şehirden getirterek tekrar olay yerindeki, polise yapılan işlemin hukuki olmadığını belgelerle gösterdik. Zeytin gen bahçesinin yerinde korunması için Adana Valiliği ve Üniversitenin anlaştığını ve bir protokolün söz konusu olduğunu ve bu durumun basına yansıdığını belgeler ile belirttik. Polise yıkımı gerçekleştirenlerin elinde belge ve kararın olup olmadığının yeniden sorulması istendi. Ancak polis sanki olayı biliyormuş gibi biz asayişten sorumluyuz diyerek adeta karışmayız dercesine seyirci kaldı desek yanlış olmaz. 

Kararlılık Yeniden Sürecin Durdurulmasına Yol Açtı

Akşam saat 21 00’a kadar yoğun olarak yapılan, zaman zaman dozu artan tartışmalar ile bizlerin yetkililerden hangi yetki ve mahkeme kararına göre üniversite arazisine girildiğinin belirtilmesi gerektiği yönündeki talebimiz üzerine basının karşısında zor durumda kalan yetkililer herhangi bir belge gösterememeleri sonucu iş makineleri durdurulmuş ve yarın bize belge getireceklerini belirterek olay yerinden ayrılmışlardır. 

Tarımla Geçinen Bir Toplum Tarıma Sahip Çıkmazsa Kendini İnkâr Eder

Yeniden ZMO Adana Şubesine ve ÇETKO’yu toprağa ve bitkiye sahip çıkmaları nedeniyle kutluyorum. Ancak Adana’da ciddi bir vurdumduymazlığın yaşandığını da söylemek zorundayım. Son dönemlerde yaşanan duyarsızlık açıkçası Adana’ya yakışmamıştır. Varlığı tarıma bağlı olan bu kentin toprağa ve bitkiye sahip çıkmamasını anlamakta zorluk çekiyorum. Ekolojide bir ilke vardır. Hiçbir canlı besin kaynağının yok olmasına müsaade etmez. Besin kaynağı yok olan canlı yaşamdan elenir. Adana halkı, Çukurova Üniversitesi, ilgili ve yetkili insanlar bilmeliler ki Adana’da tarım yoksa Çukurova da yoktur. Varlık nedenimiz, ekmeğimiz aşımız olan bitkimize ve toprağımıza sahip çıkmak zorundayız. Eğitimini ve öğretimini yaptığımız ve ders ve araştırma materyalimiz olan bu alanda geleceğimiz olan çocuklarımızın öğrencilerimizin hakkı vardır. Kurdun, kuşun, yılanın hakkı kadar topraktaki tek bir mikrobun bile önemini bilerek bu alanı bilinçli olarak savunmak zorundayız. Bilim insanları olarak toprağı ve bitkiyi bugün için değil yarınlar için, dünyanın iklim istikrarı için savunmak zorundayız. Toprağın insan ve doğanın sağlığı için bilmeyenlere anlatmak ve toplumu aydınlatmak zorundayız. İnsana ve doğaya karşı sorumlu insanlar olarak bu toprakları süründürülebilir yaşam için korumak zorunda olduğumuzu belirtmek zorundayız. Yetkili yetkisiz hepimizi, ziraatçı, tıpçı, fen bilimci, işletmeci, eğitimci ayrımı yapmadan duyarlı insanlar olarak  “vazifemi yaparım gözlerimi kaparım demeden”, bu güzelim gen bahçesinin üzerindeki genç zeytin fidanlarının kesilmesine engel olalım. Bu toprakların betonlaştırılmasına karşı çıkalım. Bilim ve gelecek bizden bunu bekliyor. Bilim adamı sorumluluğu bunu zorunlu kılıyor.

İnsanlık Adına Herkesi Toprak ve Bitkilere Sahip Çıkmaya Davet Ediyorum

Bir insan olarak, bir tarımcı olarak, bir toprak ve bitki besleme bilimcisi olarak, bir tarım tarihi gönüllüsü ve doğasever olarak bu ağaçların kesilmesine ve toprağın betonlaştırılmasına gönlüm razı değil. Üniversite yerleşkesinde tarıma uygun olmayan bir alanın gösterilmesine ön ayak olalım. Şu ana kadar İl yetkililerine Üniversite, Ziraat Fakültesi ve sivil insiyatif olarak dört farklı alternatif alan önerildi. Üniversite yakınında bir Fen lisesine karşı olunmadığı ancak yer seçimine karşı oluğumuzu sözlü ve yazılı olarak açıklandı. Ancak buna rağmen akşam karanlığında, yol üzerindeki ışıkları kapattırarak, bir şekilde halen anlayamadığı şekli ile iki vali yarımcısı ile Ziraat Fakültesi dekanının Hollanda da olduğu bir sırada zeytin gen bahçesine dozerler ile girilmesine aklım ermiyor. Yetkililerin bilimin sesine kulak verip üniversite ile anlaşmasını bekliyoruz. Bu konuda başta üniversiteli meslektaşlarım olmak üzere, çalışan öğrencilerimizi, Adana halkını ilgili ve yetkili herkesi toprağa ve bitkiye sahip çıkmaya davet ediyorum.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>