YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HER FAALİYETİN ETKİNLİĞİ NETİCESİ İLE ÖLÇÜLÜR
Yazar: FAHRETTİN KORKMAZ | Tarih: 20/10/2011 | Saat: 21:57

Her şeyin neticesi ile ölçüldüğü günümüzde bir yöneticinin en önemli olası eylem ve icraatlarından birisi de, rasyonel karar verebilme kabiliyetidir. Her türlü yönetim faaliyetlerinin her bir aşamasında en maksimal faydayı yaratacak kararları alabilmek; iyi bir yönetici ve liderden beklenilen özelliklerdendir. Günümüzde, akılcı kararlar alabilme yetisi; insan odaklı her kurumun, kuruluşun, sosyal, siyasal ve iktisadi işletme yönetimlerinin kalbini oluşturmaktadır.

Mükemmel ya da ideal olana en yakın yöneticilerin işi; çeşitli faaliyetlere ilişkin en rantabıl kararları verebilme farklılığıdır. Bu bakımdan çağdaş ve rasyonel yöneticilerin, doğru ve isabetli kararlar verebilme teknik ve modelleri konusunda bilgili olması ve tabiri caiz ise, ehliyet sahibi olmaları gerekmektedir. İnsan yaratılış ve bedeni organizmalarının artılarıyla seçme, sorun çözme ve karar verme yetenekleriyle donatılmıştır. Fakat bu yetenekler sınırsız da değildir. Kişinin, yöneticinin ve liderin rasyonel karar verme gücü, sahip olduğu bilgi ve becerileri kullanma şansı, yeteneği, özgüveni ve liyakatiyle orantılıdır.

Karar verme; ifade olarak, çeşitli seçenekler arasından en uygun olanının seçilebilme becerisi olarak tanımlanabilir. Örneğin bir işletmenin, bir kurumun ya da bir siyasi partinin karar verme mekanizmasına sahip yetki kullanıcıları veya karar vericileri, kararlarını alırlarken çözüm seçenekleri arasından en idealini seçemezlerse, başarısızlığa ve başarısızlık tekrarına muhatap kalırlar.

Bir siyasi partinin yüksek yetkilerle donatılan ve bir karar verici makamı olan teşkilat başkanlığını konumuza misal ettiğimizde ve verilen rasyonel olmayan kararları incelediğimizde, başarısızlıkla neticelenen bir ölçümün nedenler kümesine ulaşabiliriz. Yönetim faaliyetinin yadsınılamadığı günümüzde,  bir partinin teşkilat başkanının bir şehir için bir İl Başkanını atadığını göz önüne alalım. O siyasi partinin neredeyse teşkilatlanma kaderinin kendi yetkisine verildiği bir teşkilat başkanının söz konusu bir İl başkanını atarken kriter ve başarı seçeneklerinin kahir ekseriyetini yok sayarak sadece ahbap- çavuş ve temas yakınlığından dolayı çok başarısız olacak ve halk tarafından tedavülden kaldırılmış bir ismi yeniden ısıtarak görevli kılması; rasyonel ve başarı odaklı bir karar verme çeşidine örnek olmayacaktır.

Böyle negatif bir tutumun, tasarrufun ve yetkinin kullanılmasıyla atanmış olan o İl Başkanının seçimler nihayetinde çok başarısız ve hatta partinin etkinliğini, kendi seçim çevresinde en başarısız neticelere taşımış bir yöneticinin görevine devam ettirilmesi ise; başlı başına bir handikaptır. Bu ve benzer kötü neticelerin alınmasıyla birlikte beklenilen yenilik; kararların gözden geçirilmesi olmalıdır. Zira çok rahatlıkla farkına varılacağı gibi, sorun çözme mercii; yöneticilerin karar verme ve yanlış kararları yeniden gözden geçirme ihtiyaçları ile çok yakından ilgili olmalıdır. Kararların revize edilmesi veya rasyonel karaların verilebilme becerisi, teşkilat üyelerini etkilemek, siyasi başarı ve verimliliği artırmak ve muhtemel iç çatışmaları önlemek için vazgeçilmez bir başvuru sigortasıdır. Ancak karar vericilerin bu yanlış mülahazalarında ısrarcı olmaları ve hatta ana karar vericilerin değiştirilmiş olmalarına rağmen, verilen kararların yine aynı istikamette şekillendirilme arzusu; mantık ve rasyonel yaklaşımlardan uzak olan bir “facia karar verme” tiplemesine bile örnek olabilir. Bu örneklemlerde tutucu davranan yönetim fonksiyonlarının kader ve akıbetlerini ise, kaçınılmaz olarak; bitiş, tükeniş ve yok oluş izleyecektir.

İdeal karar verici; sorunu duymak, soruna ait bilgi toplamak, toplanan bu veri ve değerli bilgileri ise, karar verme seçeneklerinde gerekli mütalaa ve yorumları da yoğun bir şekilde kullanarak formülleştiren ve uygulayan kişidir. Rasyonel karar alıcılar; en uygun seçenekleri, hiçbir kayırmacı davranışa sapmadan uygulayabilme özgüven ve liyakat donanımına sahip objektif değerlendirmeleri de baskılı bir şekilde değerlendiren yöntem takipçileridir. Bu kriterleri yabana atarak, geleneksel yakınlık sezgisi ve subejektif yanılgı yaklaşımlarıyla karar alanlar; önderliklerine, ümit edilirliklerine ve dahası kendilerini siyasal seçenekleri olarak gören halkın sesine ve toplum duyarlılıklarına belki de farkında olmadan ihanet eden umut tacirleridir. Bilinmelidir ki, insanları etkilemek bir numara değil, bir sanattır. Siyaseti; siyasi ego ve ihtirasları için kullanan ve böylelikle de, halkın yarınlarını ve umutlarını çalan numaracılara değil, siyaseti siyasetin gerçek sanatkârlarına teslim etmediğimiz müddetçe başarı, bizlerden bin ışık yılı uzakta kalacaktır. Bir zincirin gücü; en zayıf halkasının gücüne eşit ise, zincirin halkalarının tamamından zayıf halkanın mahsubu yöntemine gidilerek, toplam kalite ve prodüktivenin revize edilmesi gereği vardır. Hoşça kalın.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>