YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Avrupa da EHEC Salgını
Yazar: ÇAPAR KANAT | Tarih: 16/10/2011 | Saat: 15:40

Ülkemizde AB ülkelerinden canlı hayvan, kesilmiş et ithalatı devam ediyor. Yakın bir zamana kadar Almanya ve Fransa’dan canlı hayvan ve et ithalatı yasak iken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu yasak kapsamını kaldırma çalışmalarını yürütüyor.

Dünya Sağlık Örgütünce Almanya, Fransa ve İngiltere’de deli dana hastalığının görüldüğü rapor edilince ülkemiz bu ülkelerden canlı hayvan ve et ithalatını yasaklamıştı. 2010 yılının Nisan ayında kasaplık hayvan, et ithalatında yine bu ülkelere olan yasak korunmuştu. 2010 Nisan ayından bu yana Almanya ve Fransa’da deli dana hastalığı ile ilgili olumlu bir değişiklik görülmez iken ithalat kapılarının bu ülkeler için de açılmaya çalışılmasının ülkemiz insan sağlığının hiçe sayıldığını gösteriyor.

Avrupa'da Sadece Deli Dana Hastalığı mı? Dünya Sağlık Örgütü (WHO- World Healty Organization)’nün bildirdiğine göre Avrupa’da E Coli kaynaklı hastalık salgını insan ve hayvan sağlığını tehdit ediyor. Hayvanların sindirim sistemlerinde oluşan E Coli basili aynı hayvanın etine geçebildiği gibi dışkı vasıtası ile otladığı alanlar, otlaklar, meralar vasıtası ile diğer hayvanlara da bulaşabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün bildirimine göre Almanya’da 2011 mayıs ayında EHEC bakterisine bağlı olarak kanlı ishal salgınlarında artış görülüyor. 2 Mayıs tarihinden başlayarak Avrupa birliğine bağlı ülkeler arasında görülmeye başlayan salgın ile ilgili Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi (ECDC) 15 Haziran 2011 3325 vaka (2508 HÜS ile komplike olmayan, 817 HÜS ile komplike) bildirmiştir. 15 haziran 2011 den bu güne kadar ki üç aylık dönemin sonuçlarıda bekliniyor iken 3325 vakanın 3228’inin Almanya’nın Kuzey Bölgesinde görüldüğü bildiriliyor.

EHEC salgını, bu güne kadar sıklıkla 5 yaşına kadarki bebeklerde HÜS’ (Hemolitik Üremik Sendrom)‘lu görülebilinir iken Almanya’da erişkinlerdeki salgın HÜS’lü şekilde seyrettiği görülmüştür. Hemolitik Üremik Sendrom; isimlendirilen akut böbrek yetmezliği, kanamalar ve nörolojik belirtilerin görüldüğü klinik tablodur. 2 Mayıs 2011 tarihinden 15 haziran 2011 tarihine kadar Ehec salgınından 36 kişi ölmüş durumda!

Süt ve Süt Ürünleri ithalatında Türkiye’ye "senin sütün pis ithal etmem" diyen Avrupa Birliği Ülkeleri’ne Türkiye’nin "senin etin pis" diyememesine akıl sır erdirilemiyor? Elin pis etini ithal etmek zorunda değiliz! Almanya ve Fransa’nın pis etini ithal etme hazırlıklarını sürdüren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mıza kolay gelsin diyoruz. ‘’Yerli malı kullan ‘’ genelgesini yayınlayan Sayın Başbakan’mıza da bu ülkede "yerli hayvan, yerli et" var diyoruz.

https://groups.google.com/group/cigsutureticileriYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(http://www.ciftlikdergisi.com.tr/author/caparkanat)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>