YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DOKTORUN KÖŞESİ

GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ......
Yazar: ÖZCAN YILMAZ | Tarih: 14/10/2011 | Saat: 11:21

            GÖRÜNEN KÖY, KILAVUZ İSTEMEZ………

   Hekim. İnsanın zor gün dostu.Yaradan’dan sonra sıkıntısında,hastalığında yardım beklediği insan.Eleştirilir çoğu kez.Denir hep, Allah yokluklarını vermesin,ellerine de düşürmesin. Bu iş sevmezsen yapılmaz,yani zordur bir işi sevmeden yapmak. Ben  teknik üniversiteyi bırakıp hekim oldum.Şu an da iyimi yapmışım  kafam bu soruya net cevap veremiyor.Çalışma koşullarının zorluğu ,yetersizlikler,bir günde 80-100 hasta bakmak zorunda bırakılman,bunların üzerine de sağlık çalışanına son dönemde artan şiddet.

  Hekim başına düşen  kişi sayısının azaltılması hep dillerde dolanır,ara sırada övünülür.Sayının artması vatandaşa hoş gelir.Hekim sayımız arttı.Nereden nereye geldik.Sürekli Tıp fakültelerinin sayısı artırılır yanı sıra alınan öğrenci sayısı. Olmayan öğretim elemanlarıyla yani olmayan hocalarla  Tıp eğitimi yapılır. Önemli olan hekim sayısını artırmak değil mi? Gerisinin önemi yok.Kalite mi geçelim….Sanayi mi ki kalite arayalım.Doktorun da İSO belgesi mi olur.Parasız eğitim denilir durulur,parasız yapmak kolay ,zaten çoğu yerde hoca yok.

  Şimdi yazacaklarımı iyi okuyun.Ocak 2011 başı itibariyle ülkemizde 74 Tıp fakültesi var. Sırada açılmayı bekleyen sekiz on daha var.Ordu,Giresun,Rize,Tokat,Yozgat,Karabük aklınıza gelen hemen hemen tüm illerde Tıp fakültesi var. Yakında büyük ilçelere sıra gelecek,bekleyelim. Öğretim üyesi mi hak getire. Ne olacak canım ,profesör,doçent şart mı, göndeririz uzmanları ,yapar eğitimlerini.Bu memlekette iki ayda yıllar önce öğretmen yetiştirilmedi mi? O da olmadı devlet hastanelerinin tabelalarını değiştirir Tıp fakültesi yaparız iş çözülür,içindeki uzmanları da öğretim üyesi tamamdır işlem…..

  Dünyada Tıp fakültesi sayısı bakımından beşinciyiz.Yakın zamanda birinci olamazsak da  ilk üç garanti. En çok Tıp fakültesi Hindistan’da. 271 tane.  Sonra ABD  . Koca Amerika’da  sayı 147.  Yirmi yıl içinde bu sayıyı 15 civarı artırma planındalar.Yani yüzde on. Ülkemizde son yirmi yılda sayı yüzde 200 artmış.Sonu ne olur bilinmez. İngiltere’de Tıp fakültesi sayısı 32.Bu sayı içinde Kuzey İrlanda,İskoçya ve Galler de dahil.Almanya’da sayı 36. Yunanistan’da  7.

  Mevcut Tıp fakültelerinden hocalar ayrılıp,öğretim üye sıkıntısı başlamışken ,  yakında yüz sayısını geçecek Tıp fakültelerin hali ne olacak bilmek zor.Hekimlik kitaba bak oku,internete gir hasta tedavi etme işi değildir. Burada usta gerekir,ustanın olmadığı yerde kimse çıraklıktan kalfalığa dahi geçemez.Düşünün hayatında Akciğer ödemini görmeyen tıp öğrencisi hekimlik diplomasını aldıktan sonra böyle bir hastayı nasıl tedavi edecek? Kalp krizi geçireni midesi ağrıyor diye tedavi ederse ne olacak? Acil hastaya yaklaşımı bilmeyen acil tedaviyi nasıl yapacak?

  Herkes farkına varmalı,işin önemi açısından.İster vatandaş ol,istersen hekim, günün birinde herkes bu tür eksik eğitim alıp mezun olanların eline düşebilir.Yakın tarihte bunların sayısı azımsanacak düzeyi de geçeceği kesin. Yaşadığınız yer, her zaman İstanbul,Ankara ya da bir batı kenti olmayacaktır,orada yaşasanız da yolunuz bir gün Anadolu’nun bir iline hatta köyüne düşebilir.Yolda başınıza bir sağlık problemi gelebilir.O zaman başvuracağın yer de bu kadar sayısı artan fakültelerden mezun olmuş , hocasız eğitim almış bir hekimin eline düşersen…Dedik önceden bu sen de olabilirsin,ben de.   Hekim olmak ,yönetici olmak işi çözmez o zaman….

  Bugün bu durumdan memmun olduğunu sanan böyle bir durumda  ne yapabilir?Acıbadem,Medical Park,Medipol ya da  normal bir devlet hastanesine ulaşabilir mi? Görünen köy kılavuz istemez derler…….Kılavuzu da insan iyi seçmeli…..YOKSA………İŞ ZOR…

                                      DR.ÖZCAN YILMAZ

 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>