YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DÖRT MODELDEN HANGİSİ UYGULANABİLİR?
Yazar: YAŞAR GÜRGEN | Tarih: 16/09/2011 | Saat: 22:09

  Bundan önceki yazımızda, Batı, Japon, Rusya ve Karma ekonomik modellerin özelliklerini özetlemeye çalışmıştık. İşte bu özellikleri dikkate alarak, bunlardan hangi model veya hangi modellerin iyi yönleri alınarak, Türkiye için bir kalkınma modeli olabilir?

 Sömürge esasına dayanan Bat’ı Gelişme Modelini, bugünün gelişmiş Avrupa ülkeleri bile uygulayamazlar. Zira o zamanların sömürülen kabile devletçikleri, günümüzde siyasal ve ekonomik hürriyetlerine kavuşmuşlardır. Böyle bir sömürüye izin veremezler. İşte bu nedenle bu modelden, bu gün için ancak yönetim biçimlerinden alıntı yapılabilir. Günümüzde Bat’ı Ülkeleri demokrasi ile yönetilmektedirler. İşte Türkiye’de uygulanacak modelde halk, demokrasi ile yönetilmelidir.

   Zorlanmış Rusya Modelini de uygulama şansımız yoktur. Çünkü gelişmenin yükü, köylü ve işçi sınıfının üzerine zorla yükletilemez. Zira gerek işçi ve gerekse köylü kesimi,son derece bilinçlenmiş ve örgütlenmiştir.Her türlü kamu oyu baskısını yapacak duruma gelmişlerdir.Hükümetlerin yapacakları zorlama ile  ne ücretleri ve ne de tarım ürünlerinin fiyatlarını düşük tutamayız. Hiç bir hükümet, bu iki sınıfın oylarıyla iktidardan gidebileceği gerçeğini dikkatlerinden uzak tutamaz.

   Japon Modelinde ise o dönemdeki hanedanlara olan saygı, bu gün bile Japonya’da önemini kaybetmiştir. O nedenle gelecek nesillerin hayat standartlarının yükselmesi için uzun süre ücretlerin ve tarım ürünleri fiyatlarının düşük kalmasına tahammülleri kalmamıştır.

Bununla beraber bu modelde eğitim düzeyinin yükseltilmesi ve yetenekli yöneticilerin yetiştirilmesindeki yararlanılan teknikler iyice incelenerek, Türkiye için uygulanabileceklerden yararlanılabilinir.

   Karma Ekonomik Model. Bütün iktisadi modellerde amaç ortaktır. O da’’ halkın ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verme ‘’şeklinde özetlenebilir. İşte Atatürk de başlangıçta böyle bir modeli tercih ederken, halkın ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için kamu iktisadi teşebbüslerini kurmuştur. Ama daha sağlığında birkaç kamu kuruşunu özel teşebbüse devrederek (özelleştirmeyi)daha o zamanlar başlatmıştır. Şayet özel teşebbüs,  halkın yaşamıyla ilgili ihtiyaçları karşılayacak fabrikaları bazı bölgelere yapmıyorsa, gerek o bölge halkının ihtiyaçlarını karşılamak ve gerekse o bölge halkına iş olanakları yaratmak için devlet, oralara kamu iktisadi kuruluşlarını açmıştır.

   Günümüzde bile gerek gelişmiş ülkelerde olsun ve gerekse Türkiye’de olsun, özel teşebbüslerin yaygın olduğu ortamda,kamu iktisadi teşebbüsleri de faaliyet göstermektedirler.

Gerek bölgeler arası ekonomik gelişmişlik farklılıklarını azaltmak ve gerekse atıl üretim faktörlerini kaynağında en iyi değerlendirmek için hala kamu iktisadi teşebbüslerinin faaliyet göstermesine şiddetle ihtiyaç vardır.

   İşte Türkiye için seçilecek modelin esasları da belli olmaktadır. Nedir bu esaslar?

Birincisi Türkiye, demokrasinin tüm kurallarıyla işleyen bir ülke haline getirilmelidir. Bunun için Avrupa Topluluğuna üyelik müzakereleri ciddiye alınmalı ve en kısa sürede gerçekleştirilmelidir.

İkincisi, temelde liberal ekonomik sistemin esasları uygulanmalıdır. Ancak özel teşebbüsün itibar etmediği yörelere de devlet yatırımları süratle götürülmelidir. Yani liberal ekonomik sistem içinde, yeri geldikçe karma ekonomik sistemin iyi yönleri de uygulanmalıdır.

   Peki gelmiş geçmiş hükümetler, nasıl bir ekonomik politika uyguladılar? Bunların başarılı ve başarısız yönleri nelerdi? Bu gün için izlenmesi gereken politikaların başlıca esasları nasıl olmalıdır?

Bu konuları bundan sonraki yazılarda inceleyeceğiz.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>