YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KRALLARIN KUDRETİ: BİLGİ + EYLEM
Yazar: MAHMUT TEBERİK | Tarih: 06/08/2011 | Saat: 20:53

Modern dünyada kralların kudreti bilgidir. Hayatın gerçek amacı ise, bilgi değil eylemdir. Başarı, bir sonuç değil daha iyiye ulaşmak için sürekli çaba göstermektir. Başarıyı perçinleyen eylemdir. Eylem, sonuçları hazırlar. Bilgi ise, iyi kullanılırsa yararlı bir güçtür. Gerçekte güç eylem yeteneğidir. Rüya ile Hedef arasındaki fark, eylemdir.

Başarıya giden yolun; 1. basamağı: Sonuçları bilmek, istediğinizi kesin olarak ortaya koymaktır. 2. basamağı: Kesin olarak eyleme geçmektir. 3. basamağı: Hedeflerinize ulaşmadaki başarı ya da başarısızlığı mümkün olan çabuklukta gözlemektir. 4.basamağı: İstediğinizi elde edinceye kadar davranışlarınızı değiştirebilme esnekliğini geliştirmektir.

Kralların kudretine erişebilmek, yani başarıyı yakalayabilmek içinse; 1. Hırs. Başarıya ulaştıran aracın yakıtıdır. 2. İnanç. Başarmanın farkı başarıya olan inançta yatar. 3. Strateji. Kaynakları organize etme yöntemidir. Bir kapıyı kırarak da açabilirsiniz, anahtarla da. 4. Değerlerin Açıklığı. Yaşantımızda sahip olduğumuz, bizim yarattığımız yargılar, inançlardır. 5. Enerji. Fiziksel eylem gücüdür. Mükemmele gevşek adımlarla ulaşmak olanaksızdır. 6. İletişim. Farklı inanç ve çevrelere sahip insanlarla ilişki kurma ve ahenk sağlama yeteneği,

Neden Öğreniyoruz? 1. Belirli Bir Amaca Yönelik Olarak. Faaliyetimizin sonucunda bilgimiz amacımıza ne kadar katkı yapıyorsa, o ölçüde “öğrenmiş”, yani “biliyor” oluruz. Eylemlerimizin başarısı, amacımıza ne kadar ulaştığımıza bağlıdır. Çoğu zaman eylemlerimiz birden çok amaca hizmet eder, sonuçlarını ise farklı zaman ve mekanda alırız. Öğrenme amacı; kişiye, konuya, koşullara bağlı olarak değişir. 2. Gereksinimlerimizi Karşılamak. Fiziksel, sosyal veya duygusal gereksinimlerimizi nasıl karşılayacağımızı doğrudan veya dolaylı yöntemlerle öğreniriz. Dolayısıyla öğrenme etkinliğimiz; öğrendiklerimizle gereksinimlerimizi ne ölçüde karşılayabildiğimize bağlıdır. 3. Yaşamdaki Etkinliğimizi Arttırmak. Yaptığımız seçimler başkalarınca paylaşılmayabilir, yanlış olabilir, uzun veya kısa vadede daha kötü sonuçlar yaratabilir ve hatta bize zarar verebilir. Ancak amacımız, herhangi bir şekilde yaşamın en azından bir parçasını daha etkili yaşamaktır. 4. Koşullara Daha İyi Uyum Sağlayabilmek. Değişimin gerçek galipleri, uyum sağlayabilenler değil, onu yaratanlardır. Öğrenmek; değişime uyum veya onu yönlendirebilme kapasitemizi arttırmalıdır. 5. Belirsizliği Yenmek, Tahmin Yapabilmek. Belirsizliği yenmek, merakımızı gidermek, yakın ve uzak geleceğimizi tahmin edebilmek isteriz. Çünkü tutum ve davranışlarımızın yaratacağı sonuçları önceden bilmek zorundayız. Öğrenmek; sadece bir konuda bilgi sahibi olmak değil, aynı zamanda bu bilgileri farklı durumlara yansıtabilme eylemidir. 6. Rekabet Edebilmek. Diğerlerinden aşağı kalmamak için yeni beceri, tutum ve davranışlar geliştiririz. Aynı durum kurumlar ve toplumlar için de geçerlidir. Rekabet, yıkıcı olmadığı sürece, verimliliği, etkinliği ve dolayısıyla gelişmeyi arttırır. 7. Başkalarına Karşı Sorumluluğumuzu Yerine Getirebilmek. Yaşam boyu sürekli başkalarına destek vermek ve onlardan destek almak zorundayız.

Ailemiz, işyerimiz ve topluma karşı sorumluluğumuz, bizi yeni bilgi, beceri ve davranışlar edinmeye iter. Öğrenmek; kabul veya takdir edilmenin yoludur. Başkalarıyla olan ilişkilerimizi kolaylaştıracaksa öğrenmek için çaba harcarız. 8. Potansiyelimizi Tümüyle Kullanabilmek. Her gereksinimi karşılanmış kişi bile “yapabileceği herşeyi yaptığına” inanmadığı sürece çabalarını sürdürür. Her başarı çıtayı yükseltir ve “ideal modelimiz” her zaman “ulaşılmazlığını” korur. Bu nedenle; gereksinmemiz olsun veya olmasın, sahip olduğumuz potansiyeli kullanabilmek için yeni bilgi, beceri ve davranışları kazanmak isteriz. Bilgiyi Kullanmak “Bilgi tek başına ekonomik bir kaynak değildir. Bilgi alınıp satılmaz, sadece bilgiyle yaratılanlar alınıp satılabilir.” (P. Drucker). Bilmenin ölçüsünü bulmak zordur. Bilgiyi nasıl ve hangi düzeyde kullanacağımızı ise amacımız belirler. Bilgi, Beceri ve Davranış İlişkisi “Yapabilme ve bilgiyi yansıtabilme (beceri)”, “bilgi sahibi olma ve anlama (bilgi)” den daha etkili sonuçlar yaratır. Yapabilmek bilmekten daha üstündür. Peki, yapabileceğimiz her şeyi her zaman yapar mıyız? Hayır. Çünkü bilgimizi ne ölçüde kullandığımız “tutum ve davranışlarımıza” da bağlıdır. Bilgiyi uygulayabilmek veya yansıtabilmek için önce analiz, sentez ve yaratıcılık gibi temel becerilere sahip olmamız gerekir. Bunun üzerine konuyla ilgili bilgi ve becerilerimizi ekleriz.

Alaylı ve Mektepli Ayrımı Mektepli, bilgisini okul ve eğitimden, alaylı ise deneyimden alır. Mektepli çok bilir ama bilgilerini yaşama geçiremez. Alaylı daha kolay uygulayabilir ama bilgisi sınırlıdır. Oysa; bilginin en ileri düzeyi olan yansıtma (kullanabilme) hem mektepli hem de alaylı olmayı gerektirir. O halde; bu iki tutum birbirini tamamlamalıdır. Geleceğin dünyasında kral olmak isteyen gençlerin bilgisine sunulur.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Yeni Adana Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>