YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SAYIN MUTAFA BALBAY'A MEKTUP - 1. MERHABA
Yazar: YUKSEL OKTAY | Tarih: 11/05/2011 | Saat: 00:15

Sayın Mustafa Balbay,

Bugün sana, uzun zamandan beri düşündüğüm bir mektubu yazmak istiyorum. Önce, ''Siz'' diye hitap etmediğim için özür dilerim. Ben 54 seneden beri Amerika'da yasıyorum, çeşitli ülkelerde geçirdiğim yılların dışında. Buralarda, ''sen, siz'' ayırımı yok, hatta pek ''ulan'' kelimesini kullanan da. Zaten tanışıyoruz, herhalde beni hatırlarsın, galiba 7 sene önce, Cumhuriyet gazetesinin Ankara bürosunda, temsil ettiğim Amerikan firmasının Türk ortağı ile gelmiş ve sohbet etmiştik..

Yazıların ve kitaplarından zaten seni çok iyi tanıyorum. Ne muhteşem eserler, galiba 22 kitap, binlerce makale. Hatta Amerika'ya yaptığım gel git seyahatlerimin en sonuncusunda (20 Nisan), uçakta okuduğum kitaplardan birisi, ''Anzak Türkleri'' idi. Çok güzel, fotoğraflarla donatılmış ve anlamlı bir hatıra defteri. 2015'de açılması için iki aydır uğraş verdiğimiz ''Amerika Türk Kütüphane ve Müzesinde'' sergilenecek olan ''Çanakkale Destanı'' için kıymetli bir kaynak.

Once 793 günden beri tutuklu ve 69 günden beri tek başına hücrede olmandan dolayı çok üzüntü duyduğumu belirtmek isterim. Birkaç ay önce ziyaret ettiğim Silivri Kampusunda, senide görmüş fakat yaklaşıp konuşamamıştım. İnşallah 12 Haziran seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden milletvekili seçilir, hem o dertten kurtulur hem de Türkiye'ye yapmış olduğun hizmetlere devam edersin. Muhakkak kazanacaksın diye düşünüyorum. Şimdiden tebrik ederim.

Bu mektubuma başlarken, bugünün 7 Mayıs olduğunu fark ettim. Bugünü çok iyi biliyorsundur, 7 Mayıs 1924, Cumhuriyet gazetesinin kuruluş tarihi. Hemen hemen Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt. Seni ve bütün Cumhuriyet gazetesi çalışanlarını tebrik ederim. Benim Cumhuriyet gazetesi ile tanışmam, 1956 senesinde mezun olduğum Tarsus Amerikan Kolejine oldu. İlkokulu Safranbolu'da, Ortaokulu Talas Amerikan Okulunda okudum. Safranbolu'da büyürken zamanımın çoğunu, Halkevinde, ve Köprülü Mehmet Pasa camisi avlusundaki muhteşem kütüphanede geçirirdim. Orada Cumhuriyet gazetesi var mıydı hatırlamıyorum. Talas Amerikan okulundaki kütüphanede, o zamanlar içinde Nazım Hikmet'in de şiirleri olan kitapları ve Yunus Nadi hakkında yazıları okurdum. Seneler sonra, Fethiye Halk Kütüphanesine de gitmiş ve orada başından beri saklanan Cumhuriyet gazetelerine bakmıştım. Ne muazzam bir hazine. Geçenlerde ''Kanatsız Kuşlar'' kitabından okumak için Fethiye'ye gelen Louis D. Bergieres, umarım kütüphaneye uğramıştır.

Bu mektubumu sana ''Merhaba'' demek ve seçimlerde başarı dilemek için yazdım. Muhakkak çok meşgulsündür, onun için kısa kesiyorum. Eğer müsaade edersen, yazılarıma devam etmek ve birçok mevzuda fikirlerini almak istiyorum. Kars'taki ''İnsanlık Anıtını''görmek için trenle Erzurum'a kadar gidebildim, 7 saat geciktiği için, gece 21:00'de Erzurum'da trenden inmiş ve Kars'a gidememiştim. Bunun hakkında yazmak istiyorum. Mayıs 3'te Türkiye'ye dönerken okuduğum ''History's Greatest Wars'' kitabında anlatılan 25 büyük harplerin arasında Türkiye'nin kazandığı harpler hakkında ve tanıtılan liderler arasında Atatürk yok. Bunun gibi onlarca kitap var, Türkiye'yi karalayan ya da hiç bahsetmeyen, Israil'in ABD Büyükelçisi Michael Oren'ın, ''Middle East from 1776 to Present'' kitabı gibi. Bunlarla nasıl mücadele edebiliriz diye sormak istiyorum. Çünkü, Amerika'daki Türk-Amerikan kuruluşlarına yazmama rağmen hiç bir şey yapılmıyor.

Sevgili eşine ve kızına, Yüksel amcalarından kucak dolusu selam, sabır dileği ve sevgiler.

Yüksel Oktay, PE
Washington, NJ ve İstanbul
7 Mayıs 2011[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>