YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Süt Tozu ve Süt Proteini Fiyatları Niçin Yükseliyor
Yazar: ÇAPAR KANAT | Tarih: 03/04/2011 | Saat: 17:11

Ülkemizde çiğ süt fiyatları süt sanayicilerinin planlı, programlı bir şekilde düşürülürken Dünya’da çiğ Süt fiyatları, dolayısı ile süt tozu, tereyağı, süt proteini fiyatları da artıyor.

Ne kadar garip değil mi? Türkiye çiğ sütü diğer ülkelerden ucuza üretmediği halde ucuza sanayicilere teslim etmesinde bir gariplik göremeyen Tarım Politikaları var.

Cezayir, Rusya, Çinin büyük miktarlı talebi ve Avustralya’daki beklenmedik sel felaketi nedeni ile süt tozu fiyatları beklenmedik biçimde %35 ile %38 arasında arttı! Süt proteini ve rennet kazein fiyatları beklentilerin çok üzerinde ve kontrol dışı fiyat trendini sürdürüyor. Süt proteini, rennet kazein ihraç eden ülkelerde sonbahar mevsiminden önce fiyatlarda düşüşü beklemiyoruz.

2009 yılında 10 bin ton teşvikli süt tozunu güya çiğ süt fiyat istikrarı için süt tozu fabrikalarına veren Tarım Bakanlığı bu yıl teşvikli süt tozu miktarını 38 bin tona çıkardı. Bu 38 bin ton parasal teşvikli süt tozunun ihraç edilmesi öngörülüyor. Bu yıl süt tozu destekleme tebliğini süt tozunun uluslararası fiyatların bareminden Tarım Bakanlığı Süt Tozu fabrikalarına ödeyecek. Uluslararası süt tozu fiyatları yükseldikçe daha fazla para alacak olan teşvikli süt tozu üreticileri kazançlarına kazanç katarlar iken aynı artış oranını maalesef çiğ süt fiyatlarına yansıtılmayacak. Bu da Tarım Bakanlığı’nın süt tozu tebliğini hazırlayanların marifetleri!

2010 yılı istatistiklerine göre Dünya’da Süt üretimi 1,8 büyüdü. Bu büyümeye karşın tüketim bunun üzerinde gerçekleşti. İhracatçıya Yağlı Börek Üreticiye Kuru Çörek Türkiye’de sanayicilerin satın aldığı çiğ süt üretimi Ekim 2009/2010 dönemine göre 18 arttı. Bu artış ülkede süt hayvanı sayısının arttığından değil açık perakende sektöründeki çiğ sütün süt sanayicilerine yönelmesinden dolayıdır.

Açık perakende sektöründe süt tozundan yapılan uht kutu süt fiyatları 1,3-1,5 TL, pastörize süt 2,2-2,3 TL bandında iken çiğ süt açık perakende sektöründe son tüketiciye 1,25- 1,8 TL idi. Çiğ süt fiyatları ülkemizde artıkça çiğ süt daha fazla süt sanayicisine yöneliyor. Çiğ Süt fiyatları düştükçe çiğ süt üreticileri çiğ sütü peynir veya diğer süt ürünlerine çevirerek satma yolunu tercih ediyor.

Reel anlamda çiğ süt üretimi artmamış iken süt tüketimi de % 18 azalmamışken çiğ süt fiyatlarının sanayicilerce düşürülmesinin anlamı 2009 yılında 85 kuruşlara gelen, daha sonra 73 kuruş olan hammadde (çiğ süt ) fiyatlarından dolayı sanayicilerin kazançlarının azalmasına tahammüllerinin olmayışıdır. Bu yüzden çiğ süt fiyatları Ocak 2011’de 50-60 kuruş bandına indirildi. Çiğ süt üreticilerinin çığlığını bahane eden süt sanayicileri Tarım Bakanlığı’nın önüne sahte reçeteyi de koydu ve kabul ettirdi: Teşvikli süt tozu miktarının artırılması ve ihracatta da süt tozuna teşvik.

Gizliden gizliye "süt ve süt ürünlerinin ihracatına da parasal teşvik" istemleri kabul görmedi. Süt ve süt ürünlerinin ihracatına parasal teşvik verilse de verilmese de çiğ süt fiyatlarını bu yöntemler ile istikrara kavuşmasını beklemek hayal! Çünkü çözüm reçeteleri yanlış. Yol yanlış olunca ulaşılmak istenen yere varmak da imkansız! Çiğ Süt fiyatlarında istikrarı sağlayacak mekanizmalar bunlar olamayacağının temel nedeni çiğ süt alım fiyatlarının süt sanayicilerince kontrol edildiğidir. Bu yüzden çiğ süt fiyatları, süt ve süt ürünleri Dünya’da artıyor olsa bile bizim ülkemize yansımaz. Yabancı ülke çiftçisinin başına rahmet yağsa bizim ülke çiftçisinin başına taşı yağdırırlar!

Ne büyük çelişki değil mi? Et yetersiz deniliyor ithalat kapısı açılıyor, yabancı ülke çiftçisi bayram ediyor, çiğ süt fiyatları düşürülüyor, sanayiciler teşvikli süt tozu ile bayram ediyor! Et yetmiyor, süt fazla geliyor Et yetmediğinden fiyatlar artmıştı 2009 Çiğ Süt yetmediğinden fiyatlar artmıştı (2009) Ülkeye ithal edilen düveler halen doğurup süt vermediğine göre çiğ süt miktarı nasıl arttı? Yukarıda izah ettik. Ülkede et üretimi, canlı hayvan üretimi tekel değil bu yüzden et fiyatları kontrol edilemedi. Piyasa serbest rekabet ölçüsündedir. Çiğ sütü satın alanların sayısı çok imiş gibi görünse de onlar da tekeldir. Çiğ Sütü satın alan endüstriyel sistemin "Tekel"liğine çomak sokulmadıkça hayvancılığımız rahata kavuşturulamaz. İşin özü budur. Diğer tüm reçeteler palavradır.

Çiğ Süt satın alımında ise gerçekten serbest rekabet yoktur. Çiğ Sütte gerçekten serbest rekabet olsa süt sanayicileri aralarında bir şekilde anlaşarak fiyat belirleyebilseler; Çiğ Süt fiyatları olması gereken seviye olan 1 TL’yi bulacaktı. Çiğ süt 85-95 kuruş iken pastörize süt 2,2-2,3 TL idi. Çiğ Süt şimdi 50-60 kuruş, pastörize süt niçin halen aynı fiyata? İstanbul menkul Kıymetler borsasında işlem gören süt üretimi yapan bir firmanın dokuz aylık kazancı % 68. Süt sanayicilerinin Tarım Bakanlığı’na uygulattığı sahte reçeteler hayvancılığımızı kurtaramaz.

https://groups.google.com/group/cigsutureticileriYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(http://www.bilgiagi.net/sut-tozu-ve-sut-proteini-fiyatlari-nicin-yukseliyor/49293/)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>