YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

“SATIYORUUUM, SAAAT-TIM!..”
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 17/03/2011 | Saat: 22:36

“SATIYORUUUM, SAAAT-TIM!..” 

HAYRANLARINA DUYURU!..

 

Devlete vergi ödeme konusunda, “Boynum kıldan incedir,” diyenlerdenim. Bu uyarı yazımı 1-2  gün geciktirdim diye tedirginim. Canım yandı, başkasının canının yanmasını istemem!..

 

Motorlu taşıt muayene işi meğer özelleştirilmiş, yani satılmış!.. Birilerine peşkeş çekilip çekilmediğini ilgili kişi ve kurumlar araştırıp soruşturmalıdır. Eğer bir usulsüzlük varsa gereği yapılmalıdır. Neden bu kadar suçlayıcı yazıyorum? Burnuma pis kokular geldi de ondan!..

Mersin’deki muayeneler, Mersin-Tarsus yolu üzerinde devlet memurları tarafından bir kulübede yapılırdı. Rüşvet denilen zımbırtı o zaman geçerliydi, ama şimdiki düzende yok mu dersiniz?..

 

“Maruzatım,” diye başlamalıyım belki. Bir motorlu katırım var, 11 yaşında ve 11,111 km’de... Çok az kullandığım için ahırda bağlı tuttuğum katırın meğer muayene tarihini geçirmişim. Bilirdim ki, aracın (özelleştirilmiş olan) çevre koşullarına uygunluğu muayenesi yeterliydi.

Ama bir başka evre daha varmış. Hangi akıllının zorunlu yaptığı ve bu muayenenin ne anlama geldiğini, bir bilen var mı acaba? Bu muayenelerin yapılmasından sorumlu ve TUV diye anılan firmanın var oluşu konusunda bilgisi olan varsa, paylaşmalarını rica ederim, necidir bu TUV.

 

Kendi acımı unuttum, daha fazla acı çekenlerin mağduriyetine de şahit oldum, neden acaba?..

Biliyorsunuz, bir “ucube” “Torba Yasa” yürürlüğe girdi. Bu yasa, sözde vergi borçlarını da taşıyor. Öğrendim ki, araç muayenesini geçirmiş olmaktan kaynaklanan gecikme faizleri ceza affı kapsamına alınmamış. İşte bu ayrıcalık en başta beni tedirgin etti, kendi kesemi etkilediği için değil de daha fazla ceza giymiş olanların, “Bütün trafik cezaları kapsam içinde...” gibi genel bilgilendirmeden dolayı mağdur durumuna girmiş olmalarından kaynaklanmaktadır. Tüketici derneklerinin ve sorumlu kurumların, mağdurlar adına bu konuya eğilmeleri gerekmektedir.

Benim zorum ise daha başka, ama bu öykümden ortaya çıkan sorunların da hem TAV hem Yapı Kredi Bankası yetkilileri tarafından irdelenip çözülmesinde yarar vardır. İşte özet öyküm:

 

Evimden 15 km kadar uzaktaki TUV (araç muayene) merkezine sürüp gittim, dün katırımı. Girişteki aygıttan bir numara alıp sıram gelince pencereye vardım. Araç belgelerimi ve kredi kartlarımı uzatarak cezamla birlikte ödemeye geldiğimi söyledim görevliye. Bayan, kredi kartı kabul etmediklerini, mutlaka nakit para istediklerini söyledi. O mekânda para çekebileceğim ve ATM denilen bir banka hazinesi olup olmadığını sordum. Hayret, yanıt kısaca, “YOK!..” idi.

Sordum en yakında nerede olabileceğini, anayol üzerinde aşağılarda bir yerde olduğu yanıtını verdi, bayan isteksizce ve kayıtsızca. Anlayacağınız, atladım katırıma, başladım bankamatik aramaya. Evet, vardı birkaç km aşağıda, Kazanlı kavşağına yakın bir fabrikanın avlu çitinin dışında. Hem de iki tane yan yana: Biri ING diğeri de Yapı-Kredi bankalarına ait.

 

Türk bankasını tercih edip girdim camekânlı odaya. İki makineden birinin yarığına soktum bir Kanada bankasından aldığım “interac” denilen para çekme kartımı. Ekrandaki yönlendirmelere uygun olarak yazdım 700 TL. İşlem tamam diye bir uyarı göründü sanıyorum ve kart geri geldi, ama ne para geldi, ne makbuz ne de başka bir uyarı ya da talimat. Bekle Allah bekle, yok. Para gelecek olan yarığa parmak attım, ama o yarık kilitli. Höt möt fayda etmedi...

 

Sağıma soluma baktım, yardım isteyecek kimsecikler olmadığı gibi, o odacık içinde banka yetkilisine ulaşıp durumu anlatabileceğim ve yardım isteyebileceğim bir telefon bile yoktu. “Çabalama kaptan!..” demekle yetinmeyip, içimdeki deliyi yatıştırmaya çalıştım. Aygıt numarası da yoktu. Ya ben göremedim, ya görünmeyecek bir yere iliştirilmişti, ya da karınca duası gibi yazılmıştı. Oralarda gidebileceğim, Arbel Bakliyat ve Demsa/Masif Mobilya fabrikaları var.

Masif sahibi benimle ve sorunumla ilgilendi, yemek bile yedirdi. İhtiyacım olan parayı vermeyi de teklif etti, ama kabul etmedim. Yapı Kredi bankasına telefon bile ediverdi... 444’lü bir telefondan müşteri hizmetleri bölümünü arayarak açmazı açmam istendi.

 

Eve gelip isteneni yaptım. Bahar (soyadları verilmiyormuş) Hanım ilgilendi, ama yapabilecekleri birşey olmadığını rahatlıkla söyleyebiliyordu. Bu ne rahatlık? Bu ne vurdumduymazlık? Para çekme makinesinde işlem yapılıyor; para, makinenin içinde kalıyor, mağdur kişiye, “Git derdini Marko Paşaya anlat!..” dercesine, söz konusu kartın ait olduğu bankayı araması isteniyor...

 

Kanada’yı arayacağım da, bir banka yetkilisini bulacağım da bilmem ne... Buna düpedüz banka soygunculuğu denir. Üstelik, saat farkı nedeniyle Kanada’da gün yeni ağarmaya başlamıştı, bırakın mesai başlamasını... İlgilenen bayanın baştan savma yapıp yapmadığını bilmem, ama Yapı Kredi Bankası baştan savdı beni, nmakinesi aracılığıyla 700 liramı da gasp ederek.

 

Evden çıktım, aynı kartla gidip iki ayrı bankada birkaç deneme yaptım, eğer YKB’de işlem tamamlanmamış ise bir 700 (limit olan yaklaşık 500 Kanada doları) çekerim diye düşündüm. Sonuç, olumsuz. Bu da gösterdi ki, önceki YKB makinesi işlemi tamamladı, ama paranın üstüne yattı. Öte yandan vergi borcumu ödeyemedim, faiz işlemeye devam ediyor...

 

Tekrar eve gelip, Kanada’daki bankama bir ileti-mektup yazıp bilgi aktardım. Kanada bankamın verdiği yanıta göre, 9 Mart 2011 tarihli işlem tamamlanıp, 700 TL karşılığı Kanada doları paranın hesabımdan çekildiği görülmektedir. Bankama, hakkımı aramaları için talimat verdim.

 

Bugün, yakınımdaki YKB Şubesine gittim, çözüm için. Biraz cebelleşmeden sonra, Operasyon (ne demekse?) Yönetmeni Geyhan Çiftçioğlu ile zorla görüşebildim, 10:20-40 arası. Bir bardak su istedim de öyle geldi. Geyhan Hanım, uyarıma rağmen, beni başından savdı, Merkez Şubede Meryem Hanım’a gönderdi. Oysa çeyrek yüzyıl yaşındaki adamı oradan oraya sevk edeceği yerde, oraya buraya telefon ederek çözebilirdi bu sorunu. Canı cehenneme deyip koyuldum yola. Zor da olsa buldum Meryem Hanımı; meşguldü, “Bekle!” dedi, oturacak bir yer bulup iliştim, 11:11-11:21 arası. Burnumdan solumaya devam ediyor öfkemi kusuyordum...

 

Yolunu bulup, Müdür Adnan Lal yanına vardım. Yoğunluğu arasında beni dinledi ve bir dilekçe yazıverdi benim adıma; paramın, faizinin, mağduriyetimi karşılayacak bir meblağın ödenmesine ilişkin, imzaladığım. Fazla oyalamadım Müdürü, Cuma öğlene doğru. Teşekkür edip ayrıldım.

 

Hesabımı kapatıp sıyrıldığımdan beri değişmemiş; aynı aymazlık, ayak sürüme, baştan savma... Bir YKB müşterisi adayı olabilirdim, ama Allah yazdıysa bozsun. YKB adına acı mı acaba bu yazdıklarım? Tasa değil, atalarımız bulmuşlar zaten söylenecek sözü: “Kendi düşen ağlamaz!..”

 

Gel de şaşma bu işe; teknoloji YKB ATM’sinde oynadı bir oyun, YKB Genel Merkezi yan çizdi, konuyu araştırıp bir hesap kitap yapmadı, mağdur adamı kendi haline bıraktı, kakalayıp durdu;  belki de izlemeseydim YKB üstüne yatacaktı. Hoş öyle yapmayacağını da henüz bilmem ya!..

 

Oysa, YKB Genel Merkezi, önceki günkü Müşteri Hizmetleri yetkilisini fırçalamamdan sonra, beni telefonla arayıp, duruma el koyduklarını, kaygılanmamam gerektiğini bildirmiş olsalardı, süklüm püklüm oturur, beklerdim. Ama şimdi, ok yaydan çıktı, gerekirse Adliyeye de giderim. 

 

Kim sorumlu şimdi benim bu kadar mağdur oluşumdan, (üç günde 25 saatten fazla) zaman, sinir  ve para kaybımdan? Çözün bu bilmeceyi, Tüketici dernekleri, BDDK yetkilileri, abiler, ablalar!..

 

Mehmet Ali Sulutaş

Bir Duyarlı Yurttaş / Mersin, 11.3.11

-------------
Sayın MEHMET ALİ SULUTAŞ

Mesajınız Bankamıza ulaşmış  ve 677358numara ile kayıtlarımıza alınmıştır Öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederiz. Size en kısa süre içinde yanıt verilecektir. YKB 11.3.11/17:57[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>