YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    GAK GUK
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 05/03/2011 | Saat: 23:25

Şu bir gerçektir, Mustafa Kemal'in söylediğine inandığım bir cümleyi, bir çok yerde dinlemekten zevk duymaktayım. Bu çok sevdiğim üç kelimelik  cümle ‘’ Adalet Mülkün Temelidir’’. Burada belirtilen ‘’Mülk’’ kelimesinin, gerçek anlamını araştırmakta yarar olduğuna inanırım. Mülk olarak insanların sahip olduğu gayri menkulleri de kapsayan bütün bir vatan toprağının kasdedildiğine inanırım.  Mülk diye adlandırılan bu vatan, bir bütündür. Bu bütünün korumasında çok önemli bir öge vardır’’Adalet’’.  ‘’Adalet’’ konusuna ise, mülkden daha fazla önem verilmesi gerekir.

Benim ülkemde ‘’adalet’’, ’’hak’’ ve ‘’hukuk’’ konularında ciddi boşluklar olduğuna inanmaktayım. Yasama kanun çıkarırken eni konu düşündüğüne inanmak isterim. Geçtiğimiz son bir kaç senedir Büyük Millet Meclisinde yasalaşan kanunların bir çoğunda mantık yakalamak zor olduğunu görmekteyiz.  Yasanın taslaklarını hazırlayan hazirun nelere dikkat ettiğini değil de nelere dikkat etmediklerini bilmemiz gerekir. Lâkin Hukukcuları bile çileden çıkartan yasaları, kime yaranmak için hazırladıklarını anlamakta sade vatandaş bile zorlanmakta.

Bir ince ayar düşüncesiyle çıkartılan yasalar, bir küçük zümreyi memnun ederken, toplumda büyük bir kesimi mağdur etmekte. Tescilli suçlular zaman aşımından serbest kalma haklarını elde ederken , suç işledikleri konusunda tevatüre dayanan iddialardan senelerdir tutuklu kalan çok kıymetli seçkin insanların varlığı, bizleri derinden yaralamakta. Ne bu vatanı terk etmek, nede adresini karartmak niyetinde olmayan insanların varlığı, bizleri geleceğimiz için endişelendirmekte.

Sadece suçluları ilgilendiren yasaların çıkartılmasının yanında başka konulardada tesis olunan yasalarda mantık aramak gerekir. Geçtiğimiz senenin son günü olan 29 Aralık 2010 tarihinde,  6094 sayılı bir yasa çıkartıldı. Aslında 10 Mayıs 2005 tarihinde çıkartılan 5346 sayılı yasayı iyileştirmek düşüncesi ile birleşen temiz enerjiyi teşvik edilmesinin beklendiği bu yasa, diğerleri gibi DAĞ FARE DOĞURDU. 6094 sayılı yasanın daha ilk paragrafında belirtilen tanımda yapılan yanlış anlatım , yasanın çizelge bölümünde sayıların unutulması, izah edilemiyecek bir hata olduğuna inanmaktayım. Yenilenebilir enerji şu cümlelerle ifade edilmekte:

.......ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

Madde 8. Yenilenebilir enerji kaynakları ‘’ YEK’’  Hidrolik, rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle, biyokütleden elde edilen gaz ‘’çöp gazı dahil’’, dalga, akıntı ve gel-git gibi fosil olmayan enerji kaynaklarını, ‘’

Diye ifade edilmekte. Burada bir kelimenin üzerinde durmak istememekle birlikte doğru bilinmesinde yarar olduğunu düşünmekteyim. ‘’Hidrolik ‘’ kelimesi ile ‘’ Hidro-elektrik’’ kelimeleri aynı anlama gelmediği teknik lügatlarda yazılmakta. Aynı yasanın  11. İnci maddesinde belirtilen ‘’Hidro-elektrik’’ kelimesi  doğru yazılmış olmasının yanında, iki ayrı kelimenin aynı kanun içinde olması ciddiyetin derecesini göstermektedir.

6094 sayılı kanunun eki olarak verilen ‘’1 sayılı cetvel’’inde ise yukarıda belirtilen 9 ayrı  yenilenebilir enerji türünden yalnız 5 adedinin yer alması kanunun bir başka ciddiyetini ortaya koymaktadır.

6094 sayılı kanun, aslında Kyoto protokolüne imza koyan taraf ülkelerin ellerinde bulunan CDM ‘’ Clean Development Machanism ‘’ esasına uydurulmaya çalışılmış bir kanun olarak görülmekle beraber, çizelgeye  konulan teşvik adı altındaki fiatlar ‘’tenzil-i rütbe ‘’ esası çerçevesine bağlı olarak Euro temelinden Dolar paritesine dönüşerek rakkamsal artması görülse de, TL dönüştüğünde fiyatların indiği görülmektedir. Bu gerçekte de  kanunun ne kadar ciddi yapıldığını göstermektedir.  

6094 sayılı kanunla yerli üretimin teşvik edildiği iddia edilse de, burada bir ince hesap olduğuna inanmaktayım. Kanun yapıcı, yenilenebilir enerji yatırımlarının  zamana bağlı bir gelir tablosu yerine KDV indiriminden yararlanmak için çırpınmakta olduğu bir gerçektir. Bu kanunun yerli üretimi desteklemekten uzak olduğuna inanmaktayım

Dilerim 6094 sayılı Yenilenebilir Enerji kanunu  bir başka dönemde değişir, tamamı yerli olan bu Temiz Enerji kaynaklarına iade itibarı teslim edilir diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>