YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    2020 BÜYÜK BELİRSİZLİK
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 01/12/2019 | Saat: 19:17

Koral Çepni

                                                2020 BÜYÜK BELİRSİZLİK                 

2020 yaklaşıyor. Şirketler, hatta bireyler 2020 yılı için nereye ne kadar harcayacaklarına, ne yatırımlar yapacaklarına, ne kadar gelirleri olacağına dair tahminler yapmak zorundalar. Özellikle şirketlerin bütçelerini yıl sonundan önce hazırlayıp, yönetim kurullarından onay almaları gerekmektedir.

İyi de, bir tahmin yapabilmek için belli varsayımlardan yola çıkmak lazım; örneğin asgari ücret, $/TL, faizler, enflasyon vs. ne olacak? Ancak Türkiye’de varsayım oluşturmak neredeyse imkansızlaştı. Bunun en büyük nedeni Türkiye’nin süregelen ve öngörülemeyen jeopolitik sorunları. Rahip kavgası, S-400 kavgası, Kuzey Suriye, Doğu Akdeniz, AB, ABD, Rusya anlaşmazlıkları, ideolojik yurt dışı kavgaları; bunların hepsi gündeme geldikçe TL’nin değerinde ve faizlerde önemli değişikliklere neden olmaktadır. Bunun dışında ABD-Çin kavgası nereye evrilir sorusu kafaları karıştırmaktadır.

Enflasyon, işsizlik, dış ticaret verilerini açıklayan TUİK rakamlarına güven azalmış görünmektedir. Çalışma metotlarının geçmiş yıllara göre değiştirilmesi rakamları tahmin edilemez, geçmişle karşılaştırılamaz ve manipülasyona açık bir hale getirmektedir. Ayrıca devletin en üst kademelerinden özerk olması gereken kurumlara yapılan baskılar belirsizliği daha da arttırmaktadır. Piyasa ekonomisinden kumanda ekonomisine bir gidiş algısı geniş kesimlerde mevcuttur. Bu şartlar altında belli makroekonomik tahminler yapmak da anlamını yitirmektedir. TCMB bile yaptığı tahminlerde geniş bir aralık kullanmaktadır (örneği 2020 yılı TÜFE tahmini %5,3 - %11,1 arası olmak üzere %8,2). Bu belirsizlik içinde kanımca ancak trend tahminleri yapmak mümkün olabilir.

Yurt dışına bakıldığında ABD’de 2020 yılının bir seçim yılı olması nedeniyle, Çin ile ilişkilerinde Trump tarafından küresel piyasaları olumsuz şekilde etkileyecek bir harekete girişilmeyeceğini düşünüyorum. AB’de de yavaşlayan ekonomi ek mali ve para politikaları ile desteklenecektir.  Dolayısıyla yurt dışından Türkiye’ye olumsuz bir dalga gelmesi beklenmemelidir.

Bu şartlarda 2020’nin, 2019’dan daha iyi olması, GSYH’nın baz etkisiyle de %3-5 arası büyümesi beklenebilir. İvme yurt içi tüketimden gelecektir. İşsizliğin çok fazla düşeceğini, gelir dağılımında belirgin bir düzeltmenin olabileceğini tahmin etmiyorum. Tabii asgari ücretin ne olacağı burada çok önemli olacaktır. TL’nin 2020’de enflasyon kadar, %8-12 arası değer kaybetmesi olasıdır. Büyümeye fazla vurgu yapılması enflasyonu beklenenin de üzerinde arttırabilir.

İhracat sıkıntılı olacak, ekonomik büyümeyle birlikte ithalat 2019’a göre çift haneli artacaktır. Dolayısıyla ciddi bir cari açığımız olacak, iç piyasa karlılık açısından cazibesini yükseltecektir. Devletin 2019’a göre içeriden ciddi bir ölçüde borçlanmaya gitmek zorunluluğu özel sektöre ayrılacak kredi miktarını sınırlayacak, faizler çift hanede kalarak beklendiği kadar düşmeyecektir.

Bir diğer risk Türkiye’de 2021’in ilk yarısında gerçekleştirilecek bir erken milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimidir. Böyle bir olasılığın gerçekleşmesi halinde yön azami büyüme olacaktır ve tüm rakamlar ona göre değişecektir.

Bunca belirsizliğin içinde verilere dayalı bir tahmin yapmanın, varsayım oluşturmanın zorluğunu düşününce siz en kötü ihtimalle kendinizi hislerinize bırakın. İç güdünüz sizi hangi değerlere yöneltiyorsa bütçenizde, 2020 planlarında onu temel alın.

Kolay gelsin.              

1 Aralık 2019    [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>