YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KRİZ DEVAM EDİYOR VE TUTUKLANAN İZİNCİ MUHALIFLER
Yazar: MEHMET TANLI | Tarih: 22/08/2017 | Saat: 22:44

Almanya ile AKP Hükümeti arasındaki Kriz Ankaranın daha doğrusu Cumhurbaşkanı Erdoğanın yaklaşan Almanya seçimlerinde burada yaşayan Türkiyeli seçmenlere boykot çağrısıyla yeni bir boyut kazandı.

Bu Boykot çağrısına tepki gösteren Alman hükümet yetkilileri ve politikacılar CB Erdoğanı direkt içişlerine karışmakla suçladılar ve Erdoğana yoğun tepki gösterdiler.

Herkes artık şunu bilmelidirki Ankaradan Almanyaya her tahrik, hakaret ve kışkırtma buradaki Türklere uzun vadede zarar verecek, ortak yaşamı, buradaki komşuluk ve ikili ilişkileri gerecektir.

Ayrıca birde işin ekonomik, psikolojik boyutu var. Burda müşterileri Almanda olan Türk kökenlilerin işlettiği onca işletme, dükkan, firma var.

Bunların yanısıra bu gerilim politikası değişmezse sokaktaki Almanların bize bakış açısı tamamen değişecektir.

Belkide  devlet dairelerindeki muamele yavaşlayacak ve hayatın  bir çok alanını ne yazıkki hep negatif etkileyecektir.

T.C Cumhurbaşkanı Erdoğan bu boykot çağrısında biliyorsunuz SPD, CDU ve Yeşillere oy vermeyin onlar Türkiye düşmanı demişti. Diğer kalan Partileri ne kadar tanıyor acaba CB erdoğan?. Ne yapsın şimdi vatandaş Almanya için Alternatif yani AfD ye, Sol Parti yada zenginlerin partisi FDP yemi versin?.

Bence bunların arasında isteyen Sol Partiye oy verilebilir ama diğer ikisi bize uymaz.

Ama bunu bilse sayın CB onada şiddetle karşı çıkacaktır.

Suçlamaların odağında olan, hakaret edilip,  yaşı sorulan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriele gelecek olursak. Biri Ahlende diğeride Berlinde Bundestagta ( Alman Federal Parlamento Binası) olmak üzere iki toplantıda kendisini SPD li Hamm-Heessen Bld. Mecl. Üyesi olarak yakından tanıma ve konuşma fırsatını buldum.

Sigmar Gabriel kesinlikle ne Türk nede Türkiye düşmanı. Adamda sıfır kibir sıfır kompleks var. Bizim SPD de yani Alman Sosyal demokrat Partisinde bir gelenek olduğu için bu toplantılarda birbirimize sen diye hitap ettik.

Türkiye ve Türkiyelilere  sempatiyle bakan Almanya gibi güçlü bir ülkenin Dışişleri Bakanına bu suçlamaları getirmek mantıksız bir şey. Burda dört milyona yakın insan yaşıyor hemde dört kuşaktır. 60 yıl olmuş buraya Türkiyeden göç başlayalı. Bu insanlar buralı artık Türkiyeden duygusal olarak kopmasalar bile.

Biraz empati lütfen.

Bu insanlar rahat bırakılmalı onlar ne yapacaklarını, hangi partiyi seçeceklerini bilirler. Biz çocuk değiliz.

CB Erdoğanın seçimleri boykot çağrısına uyacak olan insanlar yaşadıkları, refahını paylaştıkları, insan muamelesi gördükleri bu ülkeye büyük haksızlık etmiş olurlar ve toplumun dışında kalırlar.

Çünkü realite çok farklı. Sorunların çözümü politikadan geçer. Bu nedenle ve ciddiye alınmak istiyorlarsa buradaki her seçmen mutlaka sandığa gitmeli, siyasi yaşama ağırlığını koymalı, Adaylarla tanışmalı onlara sorunlarını, sıkıntılarını aktarmalı, çözüm önerilerini sunmalılar.

Almanyada Türkiyedeki AKP Hükümetinden ve CB Erdoğandan gelen suçlamalara karşın şu açıklama yapılıyor: Biz ne Türklere nede Türkiyeye karşıyız. Karşı olduğumuz sadece Erdoğanın baskıcı, insan haklarını, basın özgürlüğünü hiçe sayıp kendi ve bizim suçsuz vatandaşlarımızı hapise tıkayan politikalarıdır. Hakarete uğrayan biziz ve kendimizi savunuyoruz diyor Alman tarafı.

Tüm bu Kriz devam ederken Almanya yada Avrupadan Türkiyeye izine giden bir çok ( muhalif) insanın özelliklede çifte ve Türk pasaportluların Gümrük kapılarından , hava limanlarından pasaportlarına ‘’ Kamu düzenini bozar, sakıncalı şahıs ‘’ muamelesi yapılarak giremez mührü vurulup ya geri çevrildiği yada hapise tıkıldığıdır.

Bu kabul edilemez bir şey. Bu konudada AKP Hükümeti uluslara arası Platformda çok zorlanacaktır. Ülkenin İmajı içinde iyi bir şey değil küçük sebeplerden insanların özgürlüğünü gaspetmek.

Bu konuda ARD,ZDF,WDR, RTL, SAT 1  gibi önemli Alman TV Kanallarında ve yazılı medyada sayısız haber çıktı. En son Wuppertaldan bir T.C vatandaşı Sosyal Medyadaki Paylaşımı nedeniyle Türkiyede  tutuklanmıştı.

Bir çok aile bu nedenle madur ve tereddğtlğ burdan izine gitmede. İnsanlar endişeli . Alman Dışişlerinin açıklamasına göre bu güne kadar yüzün üzerinde bu muameleye maruz kalan muhalif insan varmış.

Yazık değilmi bu insanlara?

Bunları Uluslararası Hukuk insan hakları ve seyahat özgürlüğünü kısıtlama olarak görüyor ve madur kişilerin hepsi, akrabaları aracılığıyla  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde dava açmaya hazırlanıyorlar.

Yine Federal ve Eyaletlerin İşişleri Bakanlarına bu konuda Almanyadaki Türk muhbirlerin, ispiyoncuların ve Ajanların yakalanıp oturumlarının iptali için bir çok Federal ve Eyalet Milletvekilinden yapılan ciddi çağrılar ve bu konuda yapılan hazırlıklar var.

Bunlara Alman İnsan Hakları savunucularının, Gazeteci Deniz Yücelin, Çevirmen Meşale Tolununda tutukluluk halinin hala devam ettiğini eklersek Almanya ile Erdoğanlı AKP Hükümeti arasındaki ilişkileri zorlu bir gelecek beklediğini söyleyebiliriz.

Ülke nereden nereye geldi dostlar. Dehşet gelişmeler yaşıyoruz şu günlerde. Takışmadık komşu ülke kalmadı bitti ve şimdi sırada Almanya var.

Aşk ile dostça selamlar

Günün sözü: Cahillik aklın gecesidir, ama aysız ve yıldızsız bir gece. (Konfüçyüs )

Mehmet Tanlı[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>