YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    TÜRKİYE TOZ DUMAN
Yazar: MEHMET TANLI | Tarih: 01/10/2014 | Saat: 20:49

Türkiye‘ de siyaset  toz duman

Türkiyede ve çevresinde yine her şey toz duman. Musul Konsolosluğundaki Personelin esrarengiz şekilde 101 gün sonra kurtarılması, İŞİD'in son saldırıları, sayıları yüzbinlere varan Kürtlerin, Ezidilerin  Kuzey Suriyeden kaçışı, ABD öncülüğündeki Paktın İŞİD‘e ders vermek için hava saldırıları. Bunlara birde geçende Türkiyede Bülent Arınç ve Eğitim Bakanı Nabi Avcıların İlk ve Orta öğretimdede Kılık kıyafet yasasını değiştirmesi, el kadar çocukları kapatma Projesi şu an en çok konuşulan konular.

Almanyaya gelince burdada politik metoroloji bayağı karışık. En son Salafist militanların Wuppertal şehrinde Diskotekler ve eğlence merkezlerinin önünde ahlak Polisliği yapmalarını ( Şeriat Polisliği) ve Almanyadan IŞID’ e katılan gençleri konuştuk.

Bu arada 8 Türkü öldüren Alman Neonazi NSU çetesine mahkemelerde soruşturma, yargılama sürerken o dönemde Alman Polisinin bilinçli yada bilinçsiz yardımlarını, ihmallerini  unutmamamız gerekiyor.

Yine diğer bir konuda Türklerin bir bölümü İŞİD­’ e karşı toprağını savunan Suriyeli Kürtlere yapılan Alman askeri yardımının PKK nın eline geçme ihtimalini düşünerek eleştiriyor, endişelerini dile getirmesi.

Bence Almanyanın yaptığı bu yardım doğrudur. Türkiyede açılım, kardeşlik, milli mutabakat  naraları atanların bunları yapması gerekmiyormuydu? Gerçekten Barış, Huzur isteyen her şeye rağman Akraba olduğu Kürte sahip çıkar, yalnız bırakmaz. Ama nerde o merhamet, duyarlılık ve samimiyet?

İŞİD’  in ne olduğu, ne yaptığı ortada. Kendinden olmayanı en acımasızca fiziken yok ediyor. Binlerce yaşlı genç, çor çocuk vatanlarından koparıldı, dağlara kaçtı, yollarda, Türkiyeye sığındı dilini, dişini bilmediği başka ülkelere göç etmek zorunda kaldılar. Yazık değilmi bu insanlara?

Şimdi bugün Teskere Meclise geliyor. Çok kısa bir zaman öncesine BM toplantısına kadar İŞİD konusunda sesini çıkarmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi Kara Harekatından bahsediyor.

Bahsetmeden geçemeyeceğim diğer bir konuda Gezi’de yardım eden doktorlara hapis istemi.

Sen Suriyede Irakta suçsuz masum insanları tarayan,katleden,  kafalarını kesen İŞİD çilere ses çıkarma üstelikte onlara ülkende  tedavi için hastanelerini aç suç olmuyor ama orantısız Polis müdahalelerinde yaralanan daha özgür, daha medeni bir yaşam talebiyle yola çıkan Türkiyenin en ’’ güzel ‘‘ insanlarını ölümden kurtaran yurtsever, demokrat Hekimlere, sağlık Personeline hapis davası aç.

Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii’ne sığınan eylemcilerin yargılandığı, 250 kişilik davada, 2 asistan hekim hakkında, “suçluyu tedavi etmek”, “adli makamlara ihbar etmemek” gibi suçlamalarla 6.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Böyle bir Hukuk böyle bir Adalet olamaz. Bu duruşma ve Hapis talebi yüreğe oturan, normal bir insanı isyan ettiren bir karardır.

Bu Türkiyenin hem iç politikada hemde dış politikada çıkmazda olduğunu gösteriyor. Yönetenlerin şu an ne tutarlı bir çizgileri nede istikrarlı kalıcı yol haritaları var. Ülke bırakın Ortadoğuda Lider olmayı çok yerde inandırıcılığını, güvenirliğini  kaybetmiş durumda.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın yakın çevresi, Korumalarıda hayli gergin ve asabi bir durumdalar. Resmen Psikolojileri bozulmuş durumda. Newyorkta Cumhurbaşkanını protesto edenlere kameralar önünde en ağır küfürleri sallamaları, Gülen hareketine yakın Gazeteci Adem Yavuz’ u Otel Lobisinden hakaret ederek kovmaları Demokraside kabul edilecek şeyler değil.

Biraz tahammül, biraz Empati beyler.

Bu görünümüyle Türkiye ve insanlarımız dünyada her geçen gün daha çok saygınlığını kaybediyor.

Bugün Türkiyede milyonlarca dışlanmış insan Türk, Kürt,  Alevi, Sünni, Süryani, Ateist, Ermeni, Musevi, Rum vatandaşımız başka düşünce ve inançlara saygılı, ayrımcılık yapmayan bir İktidar ve Politika istiyor.

Çözüm demokrasinin önündeki engelleri kaldırmaktan, özgürlüklerin genişletilmesinden tepede, yönetimdeki dağılımın değişmesinden, orantısal paylaşımından ve  toplumsal uzlaşmadan geçer.

Adalet ve Hukukun,  iktidarın değil  Hakkın ve Halkının yanında yer alacağı günlere bir an evvel kavuşmak dileğiyle...

Günün Sözü: “Dayanılmaz olan aslında yaşam değilmiş, insanlarmış.” Franz Kafka

Mehmet TanlıYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(www.ha-ber.com)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>